in ,

Türkiye’de Bitcoin dolandırıcılığı: Rahmi Koç’tan Elon Musk’a kadar birçok iş adamının ismini kullandılar!

FBI kripto paralara yönelik teknik destek dolandırıcılığı konusunda uyarıyor
FBI kripto paralara yönelik teknik destek dolandırıcılığı konusunda uyarıyor

Dolandırıcılar bu kez Bitcoin ve kripto paralara sardı. Rahmi Koç’tan Elon Musk’a birçok işadamının adını kullanan Bitcoin dolandırıcılığı, bu kişilerin ‘CryptoRobo’ adlı yazılımla zengin olduğunu iddia ediyor. Koç Holding konuyu yargıya taşıdı.

Kripto dolandırıcılık!

Dolandırıcılar Bitcoin ve kripto paralara sardı

Dünyada yatırımcıların yeni kazanç kapısı sanal paralar, dolandırıcıların da adresi oldu. Türkiye’nin ve dünyanın tanınmış simalarının ‘CryptoRobo’ adlı bir yazılımla servetlerine servet kattığını iddia eden dolandırıcılar, Rahmi Koç’tan Richard Branson’a, Elon Musk’tan Bill Gates’e kadar pek çok kişinin adını kullanıyor. İnternetten yapılan haberler ve reklamlarda Bitcoin, Ripple, Ethereum, Monero, Zcash gibi kripto para birimlerinden yüzde 10 bin ve üzeri getiri sağlanacağı iddia ediliyor.

Hatta dolandırıcılar o kadar ileri gidiyor ki, ünlü işadamlarının sahte röportajlarını yayınlayıp, ‘CryptoRobo’ yazılımıyla para kazandıklarını dahi öne sürüyor. Üçkağıtta sınır tanımayan dolandırıcılar, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un bir internet sitesindeki röportajındaki ifadelerle oynayarak, bu siteye para yatırdığını ve sistemin herkesi kısa sürede milyoner yapacağını söylediğini yazdı. worldnews-live.com.tr adresinde haberleştirilen yazıda Koç’un fotoğraflarına yer verilirken, ‘CryptoRobo’ya para yatırdığına ilişkin sahte dekontlar da paylaşıldı.

Bitcoin dolandırıcılığı, insanlara milyarder olmayı vaat ettiler

İnternet sitesindeki haberde, CryptoRobo’nun Richard Branson, Elon Musk ve Bill Gates tarafından desteklendiği de iddia edildi. Dolandırıcılardan haberdar olur olmaz Koç Holding’in konuyu adli mercilere taşıdığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Koç Holding, Rahmi Koç’un adını kullanarak sahte haber üreten bu siteye İstanbul Anadolu Adliyesi’nde dava açtı.

Sisteme giren üye sayısını artırmak için ünlü işadamlarının adını kullanan dolandırıcılar, vatandaşları kolay yoldan para kazanma vaadiyle kandırıyor. CryptoRobo adlı yazılım sisteminin bir yapay zeka aracılığıyla paranızı değerlendirdiği söyleniyor. Sistemi bilgisayarınıza veya telefonunuza yüklemeniz ve para yatırmanız isteniyor. Daha sonra bu yazılımın siz uyurken dahi adınıza kripto paralarda işlem yaptığı, kazanç sağladığı söyleniyor.

Sabah

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Binance CEO'sunun çarpıcı Bitcoin tahmini viral oldu

İşte 2 popüler analistten yeni Bitcoin tahmini

Çarpıcı tahmin: Sabredin! Bitcoin’de azalan üçgen yukarı doğru çözülecek!

Ünlü analiste göre, Bitcoin bu seviyeye kadar düşebilir!