in ,

Türkiye’de bir ilk olacak: Takasbank’tan BİGA isimli dijital varlık!

Türkiye’de bir ilk olacak: Takasbank'tan BİGA isimli dijital varlık!
Türkiye’de bir ilk olacak: Takasbank'tan BİGA isimli dijital varlık!

Takasbank, Blockchain teknolojisinin organize/düzenli piyasalarda kullanılmasına ilişkin altyapı çalışmalarını tamamladığını duyurdu. Bu kapsamnda Takasbank, 1 gram altına denk olan, BİGA olarak isimlendirilen bir dijital varlık geliştirildiğini açıkladı.

 

Takasbank’tan BİGA isimli dijital varlık

Takasbank’tan yapılan açıklamaya göre Blockchain teknolojisi Türkiye’de ilk olarak yüzde 100 fiziki karşılığı olan altın transfer sisteminde kullanılabilecek.  Takasbank, 2018’de başlattığı kısa adı BiGA olan “1 gram altın” projesiyle altın transferinin 7 gün 24 saat yapılabilmesinin önünü açacak. Blockchain teknolojisinin organize/düzenli piyasalarda kullanılmasına ilişkin altyapı çalışmaları tamamlandı.

Blockchain dayalı oluşturulan altyapının test çalışmaları Altın Transfer Sistemi’nde yer alan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk tarafından başarıyla tamamlandı. Açıklamaya göre yeni uygulama ile Takasbank’ın mevcut Altın Transfer Sistemi’ne Blockchain teknolojisi de eklenecek. Tam gizlilik sağlayan diğer Blockchain uygulamalarından farklı olarak BiGA’da alıcı ve satıcının yanı sıra düzenleyici otorite de işlemleri takip edip, denetleyebilecek.

Sistem Türkiye’deki bankalar tarafından test edildi

Mevcut transfer sistemlerinde olası teknik arızalar nedeniyle transferin yapılamaması gibi durumlar Blockchain sistemi sayesinde ortadan kalkacak.  Bunun yanı sıra finans kurumlarının çalışma saatleriyle kısıtlı olan transfer imkânı da haftanın 7 günü 24 saat yapılabilir hale gelecek. İşlemler sistem üzerinde tüm finansal kurumlarda aynı anda tutulduğu için veri yedekleme maliyetleri ortadan kalkacak. Takasbank’ın AR-GE ekibi tarafından geliştirilen BiGA projesi ve altyapısı için uluslararası patent başvurusu yapıldı. Test çalışmaları tamamlanan altyapının yıl sonunda Altın Takas sistemine dahil olan finans kurumlarının kullanımına açılması planlanıyor.

Haberturk

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Google Bitcoin aramaları son üç ayın zirvesinde.

Google Trends’deki Bitcoin aramalarının ardındaki sır bulundu!

Ripple dev ortaklığı duyurdu: Anlaşma 120 ülkeye yayılacak!

Ripple (XRP) önemli bir ortaklık yaptı! Şirketin künyesi şaşırtıyor