in , ,

Tehlike çanları çalıyor: Bitcoin ağının enerji tüketimi artıyor

Tehlike çanları çalıyor: Bitcoin ağının enerji tüketimi artıyor
Tehlike çanları çalıyor: Bitcoin ağının enerji tüketimi artıyor

Kripto Para Haber – Bitcoin fiyatı Eylül ayının ikinci haftasında düşmeye devam ediyor ve şu anda 45 bin doların altında işlem görüyor.

Bitcoin ağı 2021'de büyük bir ülke kadar enerji tüketecek


En iyi kripto para biriminin Ağustos ayındaki yükselişi Eylül ayında büyük bir engelle karşı karşıya, ancak BTC için daha fazla sorun kapıda gibi görünüyor. Ağın son enerji tüketimi raporu BTC’nin 2021’in üçüncü çeyreğine kadar 2020’nin enerji tüketim seviyelerini aştığını gösterdi.

2020 Bitcoin ağ tüketiminin yaklaşık 67TWh elektrik olduğu hesaplanmıştı. 2021’de bugüne kadar bundan daha fazlasını tüketen BTC’nin elektrik tüketimini 226 milyon nüfuslu Pakistan’ı bile aşarak 91TWh’nin üzerine çıktığı tahmin ediliyor.

BTC fiyatı arttıkça düşük verimli madencilik de artıyor

Rapor, artan BTC fiyatı nedeniyle daha az verimli madencilik makinelerinin kullanılmasının BTC ağının enerji tüketimini artıran sebeplerin başında olduğunu bildirdi.

Bitcoin ağı 2021'de büyük bir ülke kadar enerji tüketecek

Yukarıdaki grafik, 2021’de Bitcoin enerji tüketiminde boğa koşusuna ve bu nedenle artan ticaret faaliyetine atfedilebilecek önemli bir artış gösteriyor. Bununla birlikte, BTC ağındaki enerji arzının Çin’deki baskılar sırasında büyük ölçüde düştüğünü ve şu anda baskı öncesi seviyelere geri döndüğünü not etmek de önemli.

Bitcoin için enerji endişesi büyüyor

Bu durum başka bir Bitcoin enerji endişesini tetikleyebilir. En iyi kripto para biriminin enerji tüketimi yıllardır tartışma konusu oldu. Bitcoin ağının nispeten daha fazla enerji tükettiği inkar edilemezken, bu enerjinin bir kısmı ağın merkezsiz kalabilmesi ve daha güvenli hale getirilmesi için kullanılıyor.

Ana akım finansal hizmetler ile karşılaştırıldığında, karbon ayak izi ve enerji tüketiminin BTC ağı için daha düşük seviyelerde olduğu görülebilir. Büyük şirketler 2021’de temiz ve yeşil BTC madenciliğine girişmeye başlamış olsa da, bunun etkisi ancak önümüzdeki yıllarda görülmeye başlanacak.

Tesla CEO’su Elon Musk, yüksek enerji tüketimi sebebiyle elektrikli otomobiller için BTC’yi bir ödeme yöntemi olarak kullanmaktan vazgeçtiklerini açıklamıştı. Ancak Musk, ileride enerji tüketimi kabul edilebilir seviyeye gelirse Bitcoin’i yeniden kabul edebileceklerini bildirmişti.

coingape


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hafta boyunca en çok kazanan 5 altcoin - İşte detaylar!

Hafta boyunca en çok kazanan 5 altcoin – İşte detaylar!

ABD enflasyon rakamları ve potansiyel bir dolar likidite sıkışıklığı Bitcoin fiyatı için kriter olabilir

ABD enflasyon rakamları ve potansiyel bir dolar likidite sıkışıklığı Bitcoin fiyatı için kriter olabilir