featured

Shiba Coin, Bitcoin ve Ethereumu Geçecek mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve Ethereum en büyük iki kripto para birimi olabilir ama piyasa değeri bakımından onlara giderek yaklaşan başka projeler de var. Shiba coin, bunlardan biri. Bir şaka coin’i olarak ortaya çıksa da artık bundan daha fazlası. Peki günümüzün en popüler kripto paralarından olan Shiba coin nedir ve Bitcoin ile Ethereum’u geçebilir mi?

Shiba Inu (SHIB) nedir?

Shiba Inu (SHIB), bir dönemin popüler Doge meminden esinlenerek yaratılmış bir kripto para birimidir. Tıpkı Dogecoin gibi. Nitekim Shiba coin, kendisini “Dogecoin katili” olarak adlandırmaktadır. Yani Shiba coin, Dogecoin alternatifi olarak da düşünülebilir.

Topluluk odaklı bir proje olan Shiba coin, ShibArmy olarak anılan devasa bir topluluğa sahiptir. Shiba Inu projesi topluluk tarafından yönetilir.

Shiba Inu Tarihi

İsmini, Doge meminin Shiba Inu cinsi bir köpek olan maskotundan alan Shiba Inu, Ağustos 2020’de Ryoshi takma ismini kullanan kişi ya da kişilerce yaratılmıştır. Ryoshi’nin kimliği hâlâ bilinmemektedir.

Shiba coin, 1 katrilyonluk arz ile piyasaya çıkmıştır. Mayıs 2021’de Ryoshi, bu Shiba coin arzının yarısını Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e göndermiştir. Buterin bu coin’lerin %10’unu, Hindistan COVID-Kripto Yardım Fonu’na bağışlamış; kalanını ise yakarak yok etmiştir. Bugün Shiba coin yaklaşık 549 trilyon token’lık dolaşım arzına sahiptir.

SHIB Coin Nedir?

SHIB token ya da SHIB coin olarak adlandırılan SHIB, Shiba Inu ekosisteminin ERC-20 tabanlı kripto para birimidir. SHIB en başta sadece bir şaka token’ı olarak üretilmiştir. Ancak Shiba Inu ekosisteminin zaman içinde büyümesiyle yeni işlevler ve kullanım alanları kazanmıştır. Özellikle ShibaSwap merkeziyetsiz borsasının ve Shiboshi NFT’lerinin yaratılması, Shiba coin’i bir şaka kripto parası olmaktan çıkarmıştır.

Bugün SHIB bazı şirketler tarafından ödeme aracı olarak kabul edilmekte. Bunların başında, dünyanın en büyük sinema salonları zinciri olan AMC geliyor. Mart 2022’de AMC, Shiba coin ile çevrim içi bilet satışına başladığını duyurdu.

Shiba Coin, Bitcoin ve Ethereum’u Geçecek mi?

Shiba coin ile ilgili en çok merak edilen konuların başında, bu kripto para biriminin Bitcoin ve Ethereum’u geçip geçemeyeceği geliyor. Baştan söyleyelim: Bu soruya kesin bir cevap vermek imkansız!

Bununla beraber, yakın zamanda Shiba coin fiyatının Bitcoin ve Ethereum fiyatlarını geçmesi mümkün görünmüyor. Shiba coin henüz 1 doların altındaki seviyelerde seyrediyor. Üstelik Shiba coin fiyatı, sosyal medyadan kolayca etkilenebiliyor. Özellikle Elon Musk gibi büyük Shiba Inu destekçilerinin paylaşımları SHIB fiyatını aşağı ya da yukarı yönlü etkiliyor.

Öte yandan yakın zamanda bir Shiba coin yakım platformu faaliyete geçti. Bu, coin yakan SHIB sahiplerini ödüllendiriyor ve Shiba coin arzının kontrolsüzce artmasının önüne geçiyor. Shiba coin kullanım alanlarının da ileride artabileceğini düşünürsek, fiyat olarak olmasa bile piyasa değeri bakımından Shiba coin Bitcoin ve Ethereum’u yakalayabilir.

Shiba Coin Nereden Alınır?

En popüler kripto paralar arasında gösterilen Shiba coin, Türkiye’nin güvenilir kripto varlık platformu Bitlo’dan kolayca ve güvenle alınabilir. Bitlo’da dilediğiniz miktarda Türk lirası ile TRY/SHIB al sat işlemleri yapabilirsiniz.


(Sponsorlu makale) Sorumluluk reddi: Kripto Para Haber, yazıda geçen bilgilerden ve ilgili ürün ya da hizmetlerle ilgili hasar, kâr-zarar ya da kayıptan sorumlu değildir. Kripto Para Haber, yazıda adı geçen şirket, ürün ya da hizmetle ilgili okuyucuların özen göstererek kendi araştırmalarını yapmalarını önerir. Sponsorlu makaleleriniz için iletişime geçebilirsiniz / contact us  

Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık! Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel kripto para haberlerini Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Binance

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: