Önemli Gelişme: SPK, kaldıraçlı Bitcoin borsasını kapatıyor!
Önemli Gelişme: SPK, kaldıraçlı Bitcoin borsasını kapatıyor!

Sıcak Gelişme: Sermaye Piyasası Kurulu, ICO’lar konusunda uyardı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), düzenleyici ve denetleyici bir kamu kurumudur. SPK, sermaye piyasalarında yatırım ve işlem yapan şirketler ve kuruluşların faaliyet alanları ile ilgili kural ve esasları belirler, gerekli izinleri verir ve gerekirse çeşitli yaptırımlar uygulayabilir.

Sermaye Piyasası Kurulu kripto paralar ve ICO’ları değerlendiriyor

SPK, 28 Eylül 2018 tarihli Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni’nin 4. sayfasında “Dijital Varlık (Token) Satışları (ICO) Hakkında Duyuru” başlığı altında kripto paralar ve ICO’lardan bahsediyor. SPK’nın bahse konu yazısında şu ifadeler yer alıyor:

Kripto Para Satışı” veya “Token Satışı” olarak da bilinen genellikle Blockchain teknolojisi kullanarak para toplamaya yönelik uygulamaların birçoğu Kurulumuzun düzenleme ve gözetim alanı dışında kalmaktadır. Dijital varlık satıcıları, belirli (bir proje veya şirketi finanse etmek gibi) ya da çoğu zaman belirsiz vaatlerle dijital varlık satışı gerçekleştirmektedir. Söz konusu dijital varlıklar itibari para ile alınabileceği gibi Bitcoin ve Ether gibi kripto paralar kullanılarak da alınabilmektedir. Tasarım açısından çok farklı türlere ayrılabilmekle beraber dijital varlıklar genellikle bir şirketteki payı, bir hizmete erişim hakkını, gerçek hayattaki bir varlığı, ürün veya hizmete ilişkin kullanım hakkını temsil etmektedir. Satış süreci sonrası toplanan paranın kullanımına ilişkin bilgiler izahnameye benzer bir doküman olan “white-paper ”da yer almaktadır. ICO’lar çok yüksek riskli ve spekülatif yatırımlardır. Bu sebeple, dijital varlık almayı düşünen yatırımcıların aşağıda belirtilen risklerin bilincinde olması ve alınacak dijital varlık karşılığında ne vaat edildiğini detaylı incelemeleri gerekmektedir.

SPK: “ICO’lar kurumun denetim alanlarının dışında yer alıyor.”

Sermaye Piyasası Kurulu, ICO’ların kurumun denetim alanlarının dışında olduğunu belirterek yatırımcıları bu fonlama yöntemine karşı uyarıyor. Ayrıca SPK, yazının devamında ICO’ların risklerini şu sözlerle anlatıyor:

ICO’ların birçoğu yapısı itibariyle düzenleyici kurumların yetki ve görev alanı dışında kalmakta olup, herhangi bir düzenleme ve gözetime tabi olmamaktadır.  Kripto paralara benzer şekilde, satın alınan tokenlerin değerlerinde de aşırı oynaklık görülebilmektedir.  Toplanan paralar belirtilen amaçlarla kullanılmayabilir. Satıcılar tarafından sağlanan dokümanlarda eksik ve yanıltıcı bilgiler olabilir. Bu tarz uygulamalarla fon toplanan projelerin çoğunluğu erken aşama projeler olduğu için projenin başarısız olması ve yapılan yatırımın tamamının kaybedilmesi söz konusu olabilir.

“ICO’lar aracılığıyla yapılacak bir kripto varlık satışına itibar edilmemeli.”

Sermaye Piyasası Kurulu, yazının devamında ICO’lara henüz ülkemizde izin verilmediği ve bu yöntem aracılığı ile yapılacak bir kripto varlık satışına yatırımcılar tarafından itibar edilmemesi gerektiğini vurguluyor. SPK’nın konuya yönelik açıklaması:

Sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde gerçekleştirilecek kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin usul ve esaslara dair Kurulumuz nezdinde yürütülen ikincil düzenleme çalışmaları devam etmektedir. Halka arz ve kitle fonlaması faaliyetlerine benzer yönleri ve farklılıkları bulunan “token satışı” uygulamalarının Kurulumuzun düzenleyici sınırlarına girip girmediği durum bazında farklılık gösterecektir. İkincil düzenlemeler yürürlüğe girmeden önce kitle fonlaması adı altında izinsiz olarak gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili olarak Kurulumuz tarafından gerekli her türlü idari ve cezai tedbir uygulanacaktır. Bu aşamada kitle fonlaması adı altında gerçekleştirilmesi muhtemel kripto varlık satışlarına yatırımcılar tarafından itibar edilmemelidir.

SPK

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin