SEC ve CFTC başkanlarından kripto para değerlendirmesi

kripto para

ABD’de kripto para piyasasını güvence altına alma hususundaki tartışmalar devam ediyor. Devlet desteği günümüzde geleneksel para piyasasında mevcut fakat maalesef kripto paralarda bu düzeni göremiyoruz. Kripto paralar, yönetim standartları, mali sorumluluk, idare ve düzenli ve güvenilir işlem raporlaması gibi özelliklere sahip değil, bu da tartışmaları beraberinde getiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Jay Clayton ve Birleşik Devletler Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı J. Christopher Giancarlo geçtiğimiz günlerde, The Wall Street tarafından yayınlanan ortak bir görüş yazısı kaleme aldı. Makale, mevcut şifreleme kurallarının kripto paraların ekonomisi için geçerli olup olmadığı tartışmanın yanı sıra, kripto para alanının piyasa düzenleyiciler açısından sorunlarını da ele aldı.

Son dönemde, CFTC tarafından regüle edilen iki büyük piyasada Bitcoin vadeli işlemleri başladı. Bunun sonunda ise CFTC, Bitcoin piyasaları üzerinde idare ve gözetim gücünü elde etti. SEC’de ise durum farklı. SEC, söz konusu kripto paraların işlemlerinde doğrudan bir idare gücüne sahip değil fakat kaynaklarının kayda değer kısmını kripto paralarında halkın arzına bıraktı. SEC ve CFTC, diğer federal regülatörler ve suç otoriteleri ile birlikte, kripto paralar piyasasına bütünlük ve şeffaflık getirecek.

Makalede kripto para değerlendirmesi

Bahsi geçen makalede önemli olarak şu ifadelere yer verildi:

Bu ayın başında, kripto para piyasasının kollektif piyasa değeri 700 milyar doları aştı. Yetkililer, piyasa düzenleyicileri olarak yaptıkları işin piyasa bütünlüğünü ve güveni teşvik ederken aynı zamanda yenilik getirmesine de dikkat etmeli.

Bitcoin News

 

 

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Binance