in

Özbekistan hükümeti vatandaşların kripto para almalarını engelliyor

FBI Kuzey Koreli hackerlarla irtibatlı Bitcoin hesaplarına el koydu!
FBI Kuzey Koreli hackerlarla irtibatlı Bitcoin hesaplarına el koydu!

Özbekistan hükümeti vatandaşlarının kripto para satın almalarını engellediğini bildi.

25 Aralık’taki yerel haber kuruluşu Novosti Uzbekistana’ya göre, Ulusal Proje Yönetim Ajansı vatandaşların yerel borsalardan bile kripto para satın almasını yasakladı.


Ülke daha önce dijital para birimlerine karşı nispeten yumuşak bir duruş sergilediğinden, karar birçok kişi için sürpriz oldu.

Eylül 2018’de Özbekistan hükümeti, kripto borsaları, madencilik işlemleri ve ilk madeni para teklifleri için lisanslama düzenlemek ve kurmak için bir mutabakat imzaladı.

Eylül ayında, Özbek Devlet Başkanı Shavkat Mirziyoyev “Dijital Güven” adlı devlete bağlı bir Blockchain geliştirme fonu kurulmasını emretti. Geçen yıl Temmuz ayında, Blockchain teknolojisinin ülkenin kamu idaresine geliştirilmesi ve entegrasyonu hakkında bir kararname imzaladı.

Kripto sahipleri için istisna durumlar

Yeni düzenleme vatandaşların kripto para satın almasını veya satmasını engellerken, mevcut kripto para birimi sahiplerine sınırlı ticaret izinleri veriyor.

Özbekistan vatandaşı olan kişiler, muhtemelen kara para aklama olasılığını önlemek için Müşterinizi Tanıyın prosedürlerinden geçtikten sonra mevcut yatırımlarını iki lisanslı borsada satabilirler.

Kökeni kanıtlanamayan kripto para birimlerinin ülkeye devredilmesi yasaktır. Finance Magnates’in bir raporuna göre, Uzbeks’in yasağı atlamak ve yabancı kripto para birimi ticaret platformlarına erişmek için sanal bir özel ağ (veya VPN) kullanabileceği göz önüne alındığında yasanın etkisiz olabileceğini belirtti.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, kripto endüstrisinin çeşitli yönleri üzerinde sert çizgileri mevcut. Hindistan’daki bazı yetkililer, tüm dijital varlıkları yasakladı.

Rus mali düzenleyiciler, mal ve hizmetler için kripto para birimlerinin kullanılmasına bir yasak getirmek için hazırladığı iddia ediliyor. Endüstrinin bazılarının yaklaşmakta olan baskıya hazırlandığı bildirilirken, diğerleri böyle bir yasağı uygulamaya koymanın zorluğunun, halkı yasayı çiğnemekten vazgeçirmeyi amaçlayan bir dizi “gösteri vakası” ile sınırlı olacağı anlamına geliyor.

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reddit kullanıcısı kripto topluluğu için Bitcoin temalı oyun geliştirdi

Reddit kullanıcısı kripto topluluğu için Bitcoin temalı oyun geliştirdi

IEO

IEO’ların çoğu battı: Kaç IEO kazandırdı?