in

Nijerya sol kulvardan atağa kalktı: Çin’den önce dijital para çıkarabilirler!

Nijerya sol kulvardan atağa kalktı: Çin'den önce dijital para çıkarabilirler!
Nijerya sol kulvardan atağa kalktı: Çin'den önce dijital para çıkarabilirler!

Kripto Para Haber – Nijerya Merkez Bankası (CBN), merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) lansmanına hazırlandıklarını duyurdu. Açıklamaya göre 2021 sonunda dijital naira isimli dijital para ile tanışmamız hayli olası.

Nijerya’nın dijital para birimi bu sene geliyor

CBN Bilgi Teknolojisi (BT) Direktörü Rukayat Mohammed, dün bu açıklamayı bankacılık komitesine sanal bir brifingde yaptı. Merkez bankasının dört yıldır teknolojiyi araştırdığını da ekleyen Mohammed şunları söyledi:


“Çok yakında lansman tarihini açıklayacağız. Yıl sonuna kadar dijital para birimine sahip olmalıyız. Bu tür bir parayı halka sağlamak için muhtemelen bir pilot uygulama başlatacağız.”

Dünyanın önde gelen ekonomileri ve merkez bankaları, dijital para birimi çıkarma olasılığını çoktan keşfetmeye başladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ayrıca 2023 yılına kadar dijital euro lansmanı üzerinde çalışırken, Federal Rezerv 2021 yazında dijital dolar araştırma belgesini yayımlamaya hazırlanıyor.

Çin 2022’yi gözüne kestirmişti: Nijerya ilk olabilir

Öte yandan, CBDC gelişiminde öncü olan Çin, 2022 Pekin Olimpiyatları’na kadar dijital yuan ihraç etmeyi planlıyor. Görünüşe göre Nijerya merkez bankası gelişmeyi hızlandırdı ve resmi olarak CBDC çıkaran ilk küresel banka olabilir.

Kamuya açık kripto para birimlerinin, özellikle Bitcoin’in benimsenmesi, geçen yıl Nijerya’da hızlandı. Ayrıca artan ekonomik belirsizlikler insanları dijital varlıkları benimsemeye itti. Merkez bankaları CBDC’ler üzerinde çalıştıklarından, yakın zamanda Çin’de gördüğümüz gibi, muhtemelen bir kripto yasağı çıkaracaklarına dair artan bir endişe de var. Ancak Ryakat Mohammad, dijital varlıkları yasaklama olasılığı konusunda çok sert konuşması:

“Bitcoin ve diğerleri gibi kripto para birimlerinin merkez bankasının kontrolü altında olmadığını kategorik olarak belirtmeme izin verin. Tamamen bireylerin verdiği özel kararlardır.”

Dijital nairayı başlatmak için CBN, bir sonraki geliştirme aşamasına geçerken birkaç endüstri oyuncusuyla etkileşime geçerek çeşitli teknoloji seçeneklerini keşfedecek.

coingape


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Jack Dorsey müjdeyi verdi: Twitter, Lightning entegrasyonuna yakında kavuşabilir

Jack Dorsey müjdeyi verdi: Twitter, Lightning entegrasyonuna yakında kavuşabilir

Ethereum Classic Magneto yükseltmesinin tarihi belli oldu: Neler değişecek?

Ethereum Classic Magneto yükseltmesinin tarihi belli oldu: Neler değişecek?