in

NFT satış hacminde rekor patlama! 339 milyon dolara ulaşıldı

TikTok'un Çin merkezli ana şirketi NFT pazarına göz kırptı
TikTok'un Çin merkezli ana şirketi NFT pazarına göz kırptı

Kripto Para Haber – Geçen hafta 339 milyon dolarlık rekor işlem hacmine ulaşan NFT satış hacminde patlama yaşanıyor. DappRadar izleme platformuna göre, dünyanın en büyük NFT pazarı OpenSea, 1 Ağustos’ta tek başına 49 milyon dolarlık rekor bir işlem hacmi kaydetti.

NFT pazarı rekor kırdı

Bir sanat çerçevesinde algoritmik olarak üretilmiş bir karakter olan CryptoPunks, hafta sonu 78,4 milyon dolarlık rekor bir satış hacmi elde etti ve haftalık rakamı 207 milyon dolara taşıdı.


Oyun platformu Axie Infinity geçen haftaki işlem hacminin 127 milyon dolarını temsil ederken, National Basketball Association Top Shot pazarı yaklaşık 4 milyon doları oluşturdu. Geçen hafta, bir dizi CryptoPunk satışı sayesinde ortalama NFT işlemi 34.600 dolara yükseldi.

Ethereum tabanlı pazar yeri geçen yıl popülerlik kazanmaya başladı, ancak pazar bu yılın başından beri adeta patlama yaşadı ve ilk yarı işlem hacmi 2,5 milyar dolara sıçradı. Satış hacmi, özellikle lüks müzayede evi Christie’s tarafından 69 milyon dolarlık bir dijital sanat eserinin satıldığı Mart ayında ciddi bir yükseliş gördü.

DappRadar geçen haftaki bir blog gönderisinde şunu belirtti:

”2020’de, DappRadar tarafından izlenen NFT koleksiyonları tarafından üretilen toplam hacim şaşırtıcı bir şekilde 94.862.807 dolardı. Daha da etkileyici olanı ise 2021’in ikinci çeyreğinin sonunda bu rakamın neredeyse 2,5 milyar dolar olmasıydı.

Şirketler NFT pazarını geliştirme yarışında

Spor ve eğlence ile ilgili NFT’ler popülerlik kazandıkça, kripto ve eğlence şirketleri bu patlamadan yararlanmaya çalışıyor.

Kripto para borsası FTX, popüler spor ve eğlence markaları için bir NFT pazarı oluşturmak için Dolphin Entertainment ile ortaklık kuruyor. FTX teknik geliştirme ve değişim hizmetleri sağlarken Dolphin Entertainment marka oluşturma, üretim ve pazarlama operasyonlarını yönetecek.

FTX ABD Başkanı Brett Harrison yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

”Dolphin’in popüler kültür üzerindeki erişimi ve ölçeği bizim için çok etkileyici. Dolphin ile hem içeriğe ve IP’ye erişim yetenekleri hem de her büyük eğlence sektörü için halkla ilişkiler ve etkileyici pazarlamada lider oldukları için pazar yerleri oluşturmaktan heyecan duyuyoruz.”

Daha önce Fox Entertainment, karakter ve arka plan resimlerinin yanı sıra GIF’ler üzerinde NFT’ler oluşturmak için 100 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Ayrıca Porsche yan kuruluşu Forward 31, bir spor NFT platformu başlatmayı planladığını söylerken, video oyunu geliştiricisi Mythical Games ve Burberry, oyun NFT’lerini başlatmak için bir ortaklık duyurdu.

NFT’ler ana akım haline geliyor

Son zamanlarda birçok tanınmış sanatçı, kuruluş ve ünlü, NFT kervanına katıldı. Twitter ve Square’in kurucusu Jack Dorsey, bu yılın başlarında ilk tweet’ini NFT olarak 2,9 milyon dolara sattı. ABD Uzay Kuvvetleri ayrıca yakın zamanda uyduları, uzay giysilerini, görev rozetlerini, madeni paraları ve diğer hatıra eşyalarını tasvir eden 3D artırılmış gerçeklik dijital tokenlerini açık artırmaya çıkarma planlarını duyurdu.

Buna ek olarak, kurumsal yatırımcılar gelişen NFT pazarını takip etmeye başladılar. OpenSea, Mark Cuban ve Ron Conway gibi melek yatırımcılardan A Serisi fonlama turunda 23 milyon dolar aldıktan sonra, kısa süre önce risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz liderliğindeki B Serisi turda 100 milyon dolar aldı. Ayrıca NFT açık artırma sitesi Rarible, risk sermayesi fonları CoinFund ve Venrock tarafından yönetilen A Serisi turda 14,2 milyon dolar topladı.

nasdaq


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DeFi raporu: Yılın ilk çeyreğine göre sert büyüme söz konusu

DeFi raporu: Yılın ilk çeyreğine göre sert büyüme söz konusu

Ünlü trader bombayı patlattı! Bitcoin uçuşa mı hazırlanıyor?

Ünlü trader bombayı patlattı! Bitcoin uçuşa mı hazırlanıyor?