in

Merkez Bankası Başkanı dijital para için kritik tarihi açıkladı: Pilot uygulama başlıyor!

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu
TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu

Kripto Para Haber – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dijital paralarla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Bugün “Enflasyon Raporu 2021-III” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Kavcıoğlu, Eylül ayında bir pilot program başlatılacağını müjdeledi.

TCMB enflasyon beklentisi yükseldi

Enflasyona ve Türkiye ekonomisine dair önemli satır başlarının konuşulduğu sunumda Kavcıoğlu, para politikasının enflasyonu düşürmek için tek başına yeterli olmayacağını vurguladı. Piyasa mekanizmasının etkin işleyişini sağlayabilmek adına mikro düzeyde çalışmalar yapılmasının gerekli olduğunu belirten TCMB Başkanı, 2021 için enflasyon beklentilerini artırdıklarını söyledi.


2021 yıl sonu enflasyon beklentisini %1,9 artırarak %12,2’den %14,1’e yükselttiklerini söyleyen Başkan, 2022 için beklentiyi %7,5’ten %7,8’e çıkarttıklarını belirtti.

TCMB’nin gıda enflasyonu beklentisinin de iki puan artarak %13’ten %15’e yükseltildiği ifade edilirken politika faizinin enflasyonu düşürmede önemli bir araç olarak kullanılmaya devam edileceği ima edildi.

Dijital para pilot programı Eylül ayında başlıyor

Programın küçük bir bölümünde dijital para konusuna da değinen Başkan Kavcıoğlu, Eylül ayında bir pilot uygulama başlatılacağını, bu uygulamadan sonra nihai açıklamanın yapılacağını söyledi. Dijital para alanıda çok detaylı çalışmalar yürütüldüğü ifade edilirken Türkiye’de yılın son çeyreğinde dijital para alanında yeni bir sayfa açılacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Temsilciler Meclisinde bir ifade veren Julia Friedlander, dünya genelinde dijital para geliştiren ülke sayısının 81’e yükseldiğini açıklamıştı. Bu sayının geçtiğimiz yıl yalnızca 35 olduğu düşünüldüğünde CBDC çalışmalarının ne kadar hızlı şekilde ilerlediği görülebiliyor.


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin fiyat analizi: 40 bin dolar barajıyla flört eden BTC için sırada ne var?

Bitcoin fiyat analizi: 40 bin dolar barajıyla flört eden BTC için sırada ne var?

2021'in ilk yarısında toplam kripto para kullanıcısı sayısı iki katına çıktı!

2021’in ilk yarısında toplam kripto para kullanıcısı sayısı iki katına çıktı!