in

Litvanya merkez bankası dijital para birimi haftaya piyasaya sürülüyor

Litvanya merkez bankası dijital para birimi
Litvanya merkez bankası dijital para birimi haftaya piyasaya sürülüyor

Avrupa Birliğinin (AB) küçük ülkesi tarihe geçmek üzere. Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan ülke merkez bankası dijital para birimini haftaya piyasaya sürüyor. Blockchain teknolojisi konusunda büyük bir fırsatı kaçıran AB, Litvanya sayesinde bu teknolojik yeniliği köşesinden yakalayabilir. Zira blockchain konusunda patent başvurularının ABD, Çin ve Güney Kore’de yoğunlaştığı biliniyor.

Litvanya merkez bankası dijital para birimi ile tarihe geçiyor

Merkez bankası dijital para birimini piyasaya süren ilk ülke Çin oldu. Çin’in dijital yuan’ı pilot olarak seçilmiş şehirlerde kullanılmaya başladı. Bu açıdan ikinci ülke Litvanya oluyor. Bu nedenle Litvanya tarihe geçiyor. Litvanya ilk etapta 24,000 adet dijital token’ı önümüzdeki hafta satışa sunuyor. Bu dijital token’lara LBCOIN ismi verildi. Her bir LBCOIN’in üstüne Litvanya Bağımsızlık Bildirgesine imza atan Litvanyalı önemli tarihi şahısların portresi konulacak. 1918 yılında Litvanya Bağımsızlık Bildirgesinde 20 kişinin imzası bulunuyor.


Litvanya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Marius Jurgilas, dijital para birimi çıkarma konusunda adım atan ilk ülkeler arasında yer aldıklarını belirtti. Jurgilas, dijitalleşme konusunda toplumun isteklerine cevap verdiklerini belirtti.

Litvanya’nın kendi dijital para birimini çıkarması, kripto paralara Avrupa özelinde meşruiyet kazandıracaktır. Belki ilerleyen süreçte euro’nun da dijitalleşeceğine şahit olacağız.

BitcoinExchangeGuide

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merkezsiz borsa hacimleri rekor üstüne rekor kırıyor: Eylül verileri açıklandı

Bloomberg analistinden nokta atışı Bitcoin tahmini: “Kilit metrik alarm verdi!”

4 Temmuz Ripple fiyat analizi: Bitcoin düşüşe geçerse XRP çökebilir