in

Lider Bitcoin borsası Binance’e çalıntı kriptoları aklama davası – işte ayrıntılar

Dev Bitcoin borsası Binance’e çalıntı kriptoları aklama davası – işte ayrıntılar
Bir Japon kripto para borsası, Binance'in zayıf KYC politikası nedeniyle hackerların çalınan fonları aklamak için borsayı kullandığını ve böylelikle 9,4 milyon dolardan fazla çalınan koini nakite dönüştürdüklerini iddia ediyor.

Bir Japon kripto para borsası, Binance’in zayıf KYC politikası nedeniyle hackerların çalınan fonları aklamak için borsayı kullandığını ve böylelikle 9,4 milyon dolardan fazla çalınan koini nakite dönüştürdüklerini iddia ediyor.


Japonya merkezli kripto borsası Fisco, Binance’in bilgisayar korsanlarından gelen 9.4 milyon dolarlık fonları kontrol edemediğini iddia ediyor.

Binance’in, bilgi verildikten sonra bile yasadışı yoldan kazanılan fonları dondurmadığını belirtiyor

Fisco iddialar üzerine bir dava açtı ve Binance’in tazminat ödemesini talep ediyor.

Binance’e büyük suçlama

Japon kripto borsası Fisco, 14 Eylül’de Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde yapılan bir şikayete göre, kripto borsası Binance’in 2018’deki bir hacklenmeye bağlı yasadışı fonlardan 9,4 milyon doların üzerinde nakit çıkışı kontrol edemediğini iddia etti.

“Zaif” olarak bilinen borsa 2019’da Fisco tarafından 44 milyon dolara devralınmıştı. Eylül 2018’de 63 milyon dolarlık Bitcoin, Bitcoin Cash ve Monacoin’i çalan hackerlar tarafından hedef alındı.

O zamanlar, bilgisayar korsanları Zaif’in sıcak cüzdanlarına erişim sağladı ve borsadaki paranın çoğunu çaldı. Japon yetkililer tarafından yapılan yasal soruşturma kısa süre sonra sonuçlandı.

Ancak iki yıl sonra Fisco, günlük işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Binance’in, bilgisayar korsanlarının 9,4 milyon dolar değerinde kripto parayı nakde çevirmesini engelleyemediğini iddia ediyor.

Fisco şikayetinde, “Hırsızlar, Binance’in yeni kullanıcıların hesap açmasına ve herhangi bir anlamlı kimlik veya KYC bilgisi vermeden 2 Bitcoin’in altındaki miktarlarda borsada işlem yapmasına izin veren politikasından yararlanarak çalınan fonları akladılar” diyor.

Fisco, o zaman Binance’in günlük para çekme işlemleri 2 Bitcoin’i geçmediği sürece kullanıcıların kişisel bilgilerini yüklemesine gerek olmadığını ifade ediyor. Bu durum, bilgisayar korsanlarının birkaç farklı cüzdan hesabı oluşturduğu ve kazançlarını nakde çevirmek için yasadışı zulalarını diğer kripto para birimleriyle değiştirdiği anlamına geliyor.

Fisco’nun diğer iddiaları

Fisco, 2018’de Binance’e çalınan fonlar hakkında birkaç kez bilgi verdiğini iddia ediyor. İlgili şikayette “Binance, kripto para biriminin Zaif borsasından çalındığının Binance borsasındaki adreslere ve hesaplara aktarıldığına dair bilgiye sahipti. Binance, kara para aklama sürecini kasıtlı olarak veya ihmalkar bir şekilde kesintiye uğratmadı” deniliyor.

Dava neden Kaliforniya’da

Bu arada Fisco, şikayeti iki nedenden ötürü Kaliforniya’da sunmaya karar verdiğini söyledi: Fisco hack kurbanlarından bazılarının bu bölgede olduğunu ileri sürüyor. Ayrıca borsaya göre Binance’in  ABD bulut bilişim sağlayıcısı Amazon Web Services üzerinde çalışan bulut sunucularını ve kripto rezervlerinin büyük bir kısmının, Kaliforniya merkezli ABD saklama işletmelerinde tutuluğunu belirtiyor.

Yazının yazıldığı sırada Fisco, bilgisayar korsanlarının 9,4 milyon dolar nakit para kazanmasına izin vermedeki iddia edilen rolü nedeniyle Binance’den tazminat talep ediyor ve iddiaları üzerine bir jürinin inceleme yapmasını istiyor.

decryprt


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DeFi piyasası kan gölü: Dip görüldü mü? Şimdi ne olacak? Uzmanlardan görüşler

Önde gelen analist bu altcoin’i işaret etti, “3 kripto parada longdayım” dedi!

Bitcoin opsiyonlarındaki açık sözleşmeler tüm zamanlar rekoru kırdı!

Başka bir Bitcoin çöküşü kapı da mı? İşte bilmeniz gereken her şey