in

Kripto türev hacmi büyük bir darbe yedi: 2020’nin dibi görüldü

Bitcoin’i adım adım takip eden analist BTC için bu seviyeyi işaretledi
2019'da Bitcoin'in çöküşünü doğru bir şekilde tahmin eden bir kripto para traderı, BTC'nin mega boğa rallisi başlatmadan önce bir test daha yapması gerektiğini söylüyor.

CryptoCompare Exchange Review tarafından yayımlanan rapora göre kripto para türevleri ve opsiyon ticareti, çift haneli bir düşüş görerek 2020’nin en düşük aylık hacmine ulaştı.


Hem kripto para türevleri hem de opsiyon ticareti, haziran ayında büyük bir darbe aldı. Türev satış hacmi, geçtiğimiz ay %35,7’lik düşüşle 393 milyar dolara düştü ve 2020’nin dip noktasını kaydetti. Toplam spot satış hacmi ise %49,3’lük bir düşüşle 642 milyar dolara ulaştı.

Ancak bu düşüşe rağmen türevlerin pazar payında bir artış olduğunu ifade edelim. Mayıs ayında türev pazar payı %32 iken haziran ayında bu oran %37’ye yükseldi.

Kripto türev hacmi yılın en düşük seviyesinde

CryptoCompare tarafından hazırlanan rapora göre tüm türev borsalar haziran ayında işlem hacminde büyük düşüşler gördü. En büyük düşüşü yaşayan BitMEX, %50,3’lük gerilemeyle 52 milyar doların altına geriledi.

Mayıs ayından bu yana %38,3 düşüşe rağmen, Huobi 122,4 milyar dolarla en büyük türev borsası olmayı sürdürüyor. OKEx, 106,9 milyar dolar hacimle ikinci sırada yer alıyor. Popüler borsa mayıs ayına göre %30,4 düştü. Onu 85,9 milyar dolarla Binance takip ediyor. Binance’in hacmi ise %34,2 geriledi.

Opsiyon ticareti az da olsa geriledi

Opsiyon ticareti de türev piyasadan daha az şiddetli olsa da bu ay büyük bir düşüş gördü. Raporda, Deribit’in aylık opsiyon hacminin %17,8 azaldığı belirtildi.

Günlük opsiyon ticareti, 2 ve 26 Haziran’da sırasıyla 178 milyon ve 162 milyon dolarlık iki büyük zirveye tanık oldu. Rapor, bu zirvelerin önceki aylarda oluşturulan günlük kayıtlarla karşılaştırılabilir olduğunu iddia ediyor.

Bu arada ünlü bir analist S&P 500 tahmini ile gündemde. Bitcoin de takip edebilir. Buradan okuyabilirsiniz.

cryptoglobe


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dijital yuan

Bank of America dijital yuan hakkında ABD’yi uyarıyor!

Bu altcoin yüzde 95 fırladı, son iki yılın rekorunu kırdı! Sebebi ne?

Bu altcoin yüzde 95 fırladı, son iki yılın rekorunu kırdı! Sebebi ne?