in

Kripto para hackerlarının hedefi bu kez “süper bilgisayarlar”

Rapor: 2011'den beri çalınan kripto para miktarı açıklandı
Rapor: 2011'den beri çalınan kripto para miktarı açıklandı

Kripto para hackerlarının hedefi bu kez süper bilgisayarlar oldu. Saldırganlarının süper bilgisayarlara sahip olduğu bilinen Avrupa merkezli birkaç büyük kuruluşu hedefine aldığı öğrenildi. Hackerlar bu bilgisayarlara sızarak kötü amaçlı yazılım yüklüyor ve kripto para madenciliği için kullanıyor.

Üç Avrupa ülkesindeki akademik kurumlar hedef alındı

Siber güvenlik araştırmacısı Chris Doman’a göre bu saldırılar; İsviçre, İngiltere ve Almanya’da aynı grup tarafından gerçekleştirildi. Bildirilene göre, İspanya’daki yüksek performanslı bir bilgi işlem merkezine de saldırı düzenlendi.


Saldırıların ilki 11 Mayıs’ta başladı. İlk saldırıda Edinburgh Üniversitesi’nin süper bilgisayarı ARCHER’in güvenliği ihlal edildi. Tüm şifrelerin ve SSH anahtarlarının yeniden yazılması gerektiğinden bu saldırı, ülkenin en güçlü bilgisayarlarından birinin kapatılmasına yol açtı.

Günler sonra, Almanya’da süper bilgisayarlara araştırma projeleri yürüten bir örgüt de pazartesi günü yaptığı açıklamada, yüksek performanslı bilgi işlem kümelerinin benzer “güvenlik olayları” nedeniyle kapatılması gerektiğini duyurdu.

Süper bilgisayarlar ile Monero madenciliği yapıldı

Saldırıdan etkilenen organizasyonların hiçbiri izinsiz girişler hakkında herhangi bir ayrıntı yayımlamadı. Avrupa’daki süper bilgisayarlar hakkındaki araştırmaları koordine eden EGI’ın Bilgisayar Güvenliği Olay Müdahale Ekibi (CSIRT), bu olayların bazılarında kötü amaçlı yazılım örnekleri ve ağ güvenliği göstergeleri olduğunu açıkladı.

ABD merkezli bir siber güvenlik firması örnekleri inceledi ve bilgisayar korsanlarının güvenliği ihlal edilmiş SSH kimlik bilgileriyle süper bilgisayarlara erişebildikleri sonucuna varıldı. Bilgisayar işlerini yürütmek için süper bilgisayarlara erişim verilen üniversite üyelerinden erişimler alındı.

Ele geçirilen süper bilgisayarlardan birinin Monero madenciliği için kullanıldığı ifade edildi.

cryptopolitan

Bitcoin için sırada ne var? Tanınmış trader’lardan BTC tahminleri


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin dakikalar içinde 300 dolar geriledi: Seçim volatilitesi mi?

Bitcoin için sırada ne var? Tanınmış trader’lardan BTC tahminleri

19 Mayıs Ethereum analizi: ETH nereye gidiyor?

19 Mayıs Ethereum analizi: ETH nereye gidiyor?