in ,

Kripto para birimlerinin vergilendirilmesi nasıl mümkün olur?

Kripto Para Haber –  Devlet gözetiminin olmamasının kripto para biriminin vergilendirilmediği anlamına geldiğini düşünüyorsanız, bu yazıyı okuduktan sonra fikriniz değişebilir.

Birçok kişi, herhangi bir hükümet tarafından desteklenmediğini ve dolayısıyla dolar veya euro gibi geleneksel para birimlerinden daha az düzenlemeye tabi olduğunu düşünüyor.


Bu gözetim eksikliği, birçok yatırımcının vergi ödemekten kaçınmalarına izin veren zor ve anonim işlemlere katıldıklarına inanmasına neden oldu. Ancak bu inanç kesinlikle yanlış.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, kripto borsaları, kazanç ve kayıplarla ilgili kullanıcı faaliyetlerini İç Gelir Servisi’ne (IRS) bildirmelidir ve kripto para birimi, geleneksel hisse senetleri veya benzer varlıklarla aynı şekilde vergilendirilir.

Kripto para birimi, “mülk” olarak kabul edilir, yani IRS onu bir sermaye varlığı olarak görür. Bir sermaye varlığının satışı veya takasında bir kazanç veya kayıp gerçekleştirdiğinizde vergilendirme şekli aynı şekilde uygulanır.

Kripto para al sat yaparken vergiler nasıl hesaplanır?

Kripto para alıp sattığınızda, net gelirinizi maliyet esasınızla karşılaştırmak, kripto vergilerinde ne kadar borcunuz olduğunu bulmanın tek adımı değildir.

Ayrıca, varlığı elinizde tuttuğunuz süreyi de dikkate almanız gerekir. Kripto paranızı ne kadar süreyle tuttuğunuza bağlı olarak, kazançlarınız veya kayıplarınız “kısa vadeli” veya “uzun vadeli” olarak kabul edilir. Bu ayrım, kripto vergilerinde ne kadar ödemeniz gerektiği konusunda büyük rol oynar.

Sermaye kazançlarını sermaye kayıplarıyla dengeleyebilirsiniz. Fakat, aynı türden kazançlar ve kayıplar için geçerlidir.

Örneğin, kısa vadeli kayıplar önce kısa vadeli kazançlarınızı düşürürken, uzun vadeli kayıplar uzun vadeli kazançlarınızı azaltır.

Herhangi bir sermaye kaybınız varsa, bunlar 3.000 $’a kadar normal geliri dengelemek için kullanılır. Bundan sonra kalan sermaye kaybı bir sonraki yıla devreder.

Bu yazı ilk olarak kplinger.com’da yayımlanmıştır.


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polygon kullanıcı sayıları saat başı artıyor!

Polygon (MATIC) son sürümünü başlattığını duyurdu!

Son haftanın gözde altcoin'i yükselmeye devam edecek mi? Detaylı anlatım

Cardano Fiyat Analizi: ADA düşüş trendine devam edecek mi?