in , ,

GlobalData: Kripto para birimleri çok daha az güvenli hale geldi

FBI’dan kripto para sahiplerine önemli uyarı!
FBI’dan kripto para sahiplerine önemli uyarı!

 

Kripto Para Haber– Amerikan Adalet Bakanlığı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, federal yetkililerin Colonial Pipeline’a saldıran bilgisayar korsanlarına ödenen 2.3 milyon dolarlık kripto para birimini kurtardığını söyledi. ABD Hükümeti’nin Colonial Pipeline korsanlarına ödeme yapmak için kullanılan Bitcoin’in çoğunu geri almayı başardığı haberini takiben; Bitcoin formatında ödenen Colonial Pipeline fidyesinin kurtarılması, kripto para biriminin takip edilebilirliğini ve kontrol edilebilirliğini tartışmaya açtı.


Lider veri ve analitik şirketi GlobalData’da Tematik Analist olan Danyaal Rashid şunları söyledi:

Bu fidye kurtarma haberinden sonra Bitcoin fiyatının yaklaşık %10 düşmesi sürpriz değil. Yavaş yavaş, güvenlikleri tehlikeye girdiğinden, bir tür gerçeklik kontrolü olarak digital para birimlerinin kilit satış noktalarının bozulmasını görmeye başlıyoruz. Bitcoin’in bizi hükümet kontrolünden kurtarması gerekiyordu: merkezi olmayan ve hükümetin elinin uzanamayacağı bir değer olarak. ABD Hükümeti’nin bu fidyenin çoğunu Bitcoin olarak ödenmesine rağmen geri almayı başarması, doğrudan bu beklentilere ters.

Rashid’e göre, bir devlet kurumu onu ele geçirebildiği zaman, digital para biriminin tamamen merkezsiz olduğunu ve hükümet kontrolünden bağımsız olduğunu iddia etmek imkansızdır – hesaplar kendi ülkeleri dışında tutulduğunda bile. Daha önce, hükümet tarafından kripto para birimlerine yöneltilen eleştirilerden biri, suçlular tarafından benimsenmeleriydi. İroni şu ki, bu hikaye kripto para birimlerinin açıklığının ve izlenebilirliğinin aslında suçluların çalışmasını zorlaştırabileceğini gösteriyor.

Buna rağmen, bu ele geçirme, insanların bundan böyle kripto para birimlerine temelde bakış açısını değiştiren bir gedik açmış olabilir. Artık dokunulmaz varlıklar değiller. Aslında, tam tersine, izlenmesi en kolay varlıklardan bazılarıdır, bu da hükümetin devreye girip fonları geri alabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda hükümetlerin hangi kripto para birimlerinin kullanılabileceğini dikte etme ve buna aykırı olan ödemeleri bozma ve onları fiat para birimiyle aynı şekilde kontrol edilmelerine yol açma potansiyeli olduğu anlamına geliyor.

globaldata

 

 


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık! Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sıcak gelişme: Çin arama motorları Binance, Huobi ve OKEx'i engelledi

Sıcak gelişme: Çin arama motorları Binance, Huobi ve OKEx’i engelledi