Kasap Döner Bitcoin’in ardından diğer kripto paraları da kabul edecek

Kasap Döner’in sahibi Emrah Sarıtaş

Kasap Döner’in sahibi Emrah Sarıtaş, Bitcoin’le ödeme alma kararlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sarıtaş, Maliye’den olumlu yanıt aldıklarında Bitcoin kabul etmeye başlayacaklarını söyledi. Sarıtaş ayrıca ilerleyen dönemde Bitcoin’in yanı sıra diğer dijital para birimlerini de kabul edeceklerini ifade etti.

Sarıtaş’ın açıklamaları şöyle:

Bir döner dürüm kaç Bitcoin şu anda mesela?

– Hemen bakalım sistemden: 0.0019833 Bitcoin…

Bitcoin transferi yaparken çok fazla ücret alınıyor. Gayrimenkul alırken devede kulak kalıyor ama 25 liralık bir öğle yemeğinde çok zararımıza değil mi?

– Bitcoin’le ödeme yapacak olanlar bulut yerine yerel cüzdan kullananlar olacak. O zaman transfer maliyeti 4 liraya kadar düşüyor. Onu da biz kendi payımızdan karşılıyoruz. Varsın ilk biz olalım. Ama şöyle bir şey var: Bitcoin, sanal paraların en popüleri olduğu için Bitcoin’den başladık. Zamanla diğer sanal paraları da kabul edeceğiz. Mesela Litecoin’de bu masraf 4 kuruşun altına iniyor.

Ama ya aniden çok yükselir yahut çok düşerse?

– O sizi ilgilendirmez ki! Diyelim geldiniz, bir dürüm yediniz, 50 dolar verdiniz. Ben de size üstünü o anki kurdan lira olarak verdim. Ben o 50 doları ister hemen bozdururum ister yarını beklerim. Düşerse de çıkarsa da risk benim. Bitcoin de tıpkı döviz gibi.

Siz Bitcoin biriktiriyor musunuz?

– Yok, ben sadece döner biriktiriyorum. Benim sermayem et…

İlk satış ne zaman başlayacak?

– Maliye’ye görüş sorduk. Olumlu yanıt geldiği anda biz hazırız.

Kaç şubeniz var? Bütün şubelerde geçerli olacak mı?

– Şube sayımız 53 yurtdışındaki şubelerde olmayacak ama Türkiye’dekilerin hepsinde geçerli olacak.

Kasiyerlik tarihe karışacak

Böyle başka fütüristik projeleriniz var mı?

– Çok yakın bir gelecekte insanların para, kredi kartı gibi ödeme sistemlerinin hiçbirini kullanmayacağını düşünüyorum. Hangi şubemize girerse girsin müşterimizi yüzünden tanıyacak bir sistem kurmayı hayal ediyoruz. Size “Savaş Bey” diye isminizle hitap edecek: “En son kasımda gelmişsiniz, gözlerimiz yollarda kaldı. Her zamanki gibi bir buçuk iskender mi?” diye soracak. Ödemenizi kayıtlı kartınızdan/hesabınızdan kendisi halledecek. Bizim sektörde ilk kaybolacak mesleklerden biri kasiyerlik olacak.

Hürriyet

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Binance