in

Kanada Merkez Bankasından geri adım: “CBDC faydalı olabilir”

Kanada Merkez Bankası'ndan geri adım: CBDC faydalı olabilir
Kanada Merkez Bankası'ndan geri adım: CBDC faydalı olabilir

Kripto Para Haber – Kanada merkez bankası CBDC’lere karşı duruşunu değiştirdi.

Kanada Merkez Bankası akıllı sözleşme işlevselliğini büyük bir nimet olarak göstererek CBDC’nin benimsenmesinin çeşitli faydalarını detaylandıran bir rapor yayınladı.


Kanada CBDC avantajlarını keşfediyor

Salı günü yayınlanan bir personel raporunda, Kanada Merkez Bankası CBDC’nin benimsenmesi için olumlu görüşlerini ortaya koydu. Makalenin yazarları, finans sektöründe rekabeti teşvik etmek ve tüketici seçimini iyileştirmek gibi çeşitli potansiyel faydaları raporladı. Ek olarak, makale akıllı sözleşme işlevselliğinin para yönetimini iyileştirebileceği çeşitli yolları araştırıyor ve şunları belirtiyor:

Akıllı sözleşmeler programlanabilir parayı mümkün kılabilir. Para zamanla değer kazanacak veya kaybedecek şekilde programlanabilir veya yalnızca belirli mal veya hizmetlerle ilgili işlemlerde kullanılmak üzere programlanabilir.

Banka ayrıca, “programlanabilir para”nın eklenmesiyle birlikte maliyetli üçüncü şahıslara ve aracılara olan bağımlılığın azaltılabileceğini veya ortadan kaldırılabileceğini ve bunun da finansal sistemi düzene sokabileceğini kaydetti.

Bir CBDC, rekabetçi ve canlı bir dijital ekonomi sağlamak için faydalı ve muhtemelen gerekli olabilir.

Rapor, CBDC’ler hakkında olumlu bir bakış açısına sahip olsa da makalenin yazarları iki olası senaryoyu değerlendirdi: Kanada’da nakit artık yaygın olarak kullanılmıyorsa veya alternatif bir dijital para birimi bu kadar yaygın bir şekilde benimseniyorsa, bu durum ülkenin parasal egemenliğini derinden etkileyebilir.

Kanada merkez bankasının şu ana kadar CBDC’ler hakkındaki görüşleri karışık durumda. Banka daha önce İsveç’in bir e-krona denemesinin ardından dijital para birimlerinin değerini reddetmişti.

cryptobriefing


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin yükselişi başlayacak mı? Peter Brandt, BTC grafiğini yorumladı

Bitcoin yükselişi başlayacak mı? Peter Brandt, BTC grafiğini yorumladı

B-Word konferansı bu akşam başlıyor,

B-Word konferansı bu akşam başlıyor, neler bekleniyor?