in ,

Kanada Merkez Bankası dijital para için gaza bastı! CBDC geliyor

Kanada Merkez Bankası dijital para için gaza bastı! CBDC geliyor
Kanada Merkez Bankası dijital para için gaza bastı! CBDC geliyor

Kripto Para Haber – Kanada Merkez Bankası, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) piyasaya sürülmesine ilişkin planlarda önemli gelişmeler yaşandığını duyurdu.

Timothy Lane daha önce dijital para konusuna mesafeliydi

Kanada Bankası Başkan Yardımcısı ve bankanın fintech ile kripto para birimleri departmanının araştırma başkanı Timothy Lane, merkez bankasının CBDC piyasaya sürülmesine ilişkin planlarda gelişmeler olduğu açıkladı. Bankanın dijital parayı beklenenden daha erken piyasaya sürebileceği yönündeki açıklama, CBDC ile ilgili yaklaşımlarında da bir değişikliğe işaret ediyor.


Bankanın yönetim kurulu üyesi, devam eden küresel pandeminin nakit kullanımını önemli ölçüde azalttığını belirtti. Banka ayrıca, değişen ödeme eğilimleri ile ilgili gelişmeleri takip etmek için sık sık ödeme davranışı üzerine anketler yapıyor. Bu yılın şubat ayının başlarında Lane, “Şu anda bir CBDC düzenlemek için ikna edici bir vaka yok”. demişti.

İki senaryo belirlendi

Başkan yardımcısı, uluslararası yönetişim inovasyonu merkezindeki konuşması sırasında, hazırlıklı olunması gereken iki senaryo belirlediklerini söyledi. Senaryolardan biri nakit kabulünün ortadan kalkmasıydı ve ikincisi, yıkıcı olabilecek ve Kanada’nın parasal egemenliğine zarar verebilecek kripto para birimlerinin ortaya çıkmasıydı.

Kanada’nın merkez bankası geçmişte dijital para biriminin çıkarılması konusunda pek de aciliyet göstermedi. Ancak son yorumlar, merkez bankasının önümüzdeki yıllarda dijital para planlarına devam edebileceğini gösteriyor. Başkan yardımcısı, CBDC’nin çıkarılmasında Kanada Merkez Bankası’nın ve Çin Merkez Bankası’nın gerisinde kalsa bile, bankanın erken hareket edenlerden dersler alabileceğini söyledi.

coinnounce


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polkadot, VeChain, Algorand Fiyat Analizi: 10 Ocak

Defi yükselirken Uniswap ve Synthetix öne çıkıyor

ABD'de yeni teşvik paketi geliyor: Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek? Bloomberg analistinden BTC tahminleri

ABD’de yeni teşvik paketi geliyor: Bitcoin fiyatı nasıl etkilenecek? Bloomberg analistinden BTC tahminleri