Japonya merkez bankası dijital para deneylerine başladı
Japonya merkez bankası dijital para deneylerine başladı

Japonya merkez bankası dijital para deneylerine başladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Haber – Japonya Merkez Bankası Pazartesi günü, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) deneylerinin 1. aşamasına başladığını duyurdu.

İlk aşama

Deneylerin ilk aşaması, ödeme aracı olarak CBDC’nin düzenleme, dağıtım ve itfa gibi temel işlevlerini test etmeye odaklanacak. Aşama 1 Mart 2022’ye kadar yürütülecek.

Japonya Merkez Bankası, geçen Ekim ayında duyurduğu üzere, CBDC’nin daha ayrıntılı işlevlerini test etmek için 2. Aşamaya geçecek. Gerekirse, merkez bankası, özel işletmelerin ve son kullanıcıların bir pilot programa katılacağı Aşama 3’e geçecektir.

Merkez bankası Başkanı Shinichi Uchida geçen ay yaptığı açıklamada, Japonya Merkez Bankası’nın şu anda bir CBDC yayınlama planı olmadığını, ancak gelecekte ihtiyaç hasıl olması durumunda hazırlıklı kalmak istediğini söyledi.

Uchida, “Bu aşamada deney başlatmanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışındaki teknolojik gelişmeler de dahil olmak üzere mevcut etkenler göz önüne alındığında, CBDC’nin bir ödeme ve ödeme aracı sağlaması ve bu tür sistemlerin küresel standartlar haline gelmesi için makul bir olasılık vardır.” açıklamasında bulunuyor.

The Block’un son CBDC raporunda belirtildiği gibi, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları dijital para birimleri geliştirmeye bakıyor. Şu anda Çin, altı yılı aşkın araştırma ve geliştirmeden sonra dijital yuan’ı piyasaya sürmeye daha yakın olduğu için pakete liderlik ediyor.

theblockcrypto


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin