in ,

Jack Dorsey’nin Bitcoin’i DeFi sektörüne taşıyacak müthiş planı

Jack Dorsey’nin Bitcoin'i DeFi sektörüne taşıyacak müthiş planı
Jack Dorsey’nin Bitcoin'i DeFi sektörüne taşıyacak müthiş planı

Bitcoin’in en sağlam destekçilerinden Twitter CEO’su Jack Dorsey, fintek şirketi Square’ın Bitcoin ağında merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmetleri oluşturmak için harekete geçti.

DeFi sektörü, toplam kilitli değerini bu sene bu sene 2 milyar dolardan 110 milyar dolara çıkararak yüzde 5.400’lük akıllara zarar bir büyüme gördü. Bu sektörün yerini oldukça sağlamlaştırdı. Hal böyle olunca fintek şirketleri, kripto para piyasasının bu en büyük endüstrisine akın akın gelmeye başladı.


Zaten kripto sektörüyle yılllardır içli dışlı olan Jack Dorsey, Twitter’da Square’ın tek amacının gözetimsiz, izinsiz, ve merkezi olmayan finansal hizmetler olduğunu söylemişti. Öncelikli odak noktası ise Bitcoin:

Yeni #Bitcoin donanım cüzdanımız gibi, bunu tamamen açıkta yapacağız. Açık yol haritası, açık geliştirme ve açık kaynak. @brockm bu ekibi yönetiyor ve kuruyor ve inşa etmek istediğimiz ilk platform ilkelleri hakkında bazı fikirlerimiz var.

Jack Dorsey geliştirdikleri yeni Bitcoin cüzdanını doğruladı

Jack Dorsey, söylenti olarak ortaya çıkan mobil uyumlu, bağımsız saklama özelliğine sahip Bitcoin Hard Wallet’ı da doğruladı. Bu projenin başına ise 2018’de Cass App’in Bitcoin özelliklerini entegre eden ekibin başındaki isim Mike Brock’u atadı.

Bitcoin ağı şu anda akıllı sözleşme yeteneklerini desteklemiyor, bu da Ethereum tabanlı DeFi ve diğer DeFi özellikli blok zincir kripto paralarla rekabet etmeyi zorlaştırabilir.

Defi Llama’dan alınan verilere göre, Ethereum, kilitli değer (TVL) açısından ilk 100 DeFi platformuna hükmediyor ve Aave, TVL’de 10.1 milyar dolar ile listenin başında geliyor. Ethereum’un blok zincirine yakın bir rakip olan Binance Smart Chain, TVL’de 3,76 milyar dolar ile PancakeSwap ve TVL’de 1,49 milyar dolar ile Venüs gibi platformlarla rekabet sağlıyor.

Bunun Ethereum ve Square için anlamı ne?

Bitcoin şu anda 596 milyar dolar ve yaklaşık 32.000 dolar piyasa fiyatı ile piyasa değerine göre en büyük kripto para olmasına rağmen, akıllı sözleşme yeteneğinin olmaması nedeniyle Ethereum ile rekabet edecek kulvarda değil. Square’in Bitcoin tabanlı DeFi projelerine katılımı, DeFi alanında önemli bir oyuncu olan Ethereum’a daha sert bir rekabet sağlayabilir.

Ayrıca Bitcoin Taproot Yükseltmesi, Bitcoin tabanlı DeFi projelerinin oluşturulmasına da yardımcı olacak olması kilit bir nokta. Yükseltmenin Kasım 2021’de yapılması bekleniyor.

Square’in yeni Adsız Bitcoin tabanlı DeFi bölümü, Cash App, Square Seller ve Tidal akış hizmetini içeren mevcut hizmet portföyüne eklenecek. Şirket, geliştirilmekte olan sabit cüzdan ile birlikte Bitcoin ağında DeFi’yi kullanılabilir kılabilirse, fintek’in adını küresel bir finansal teknoloji devi olarak sağlamlaştırması muhtemel.

Jack ve ekibi başarılı olursa peşinden benzer projelerin oluşturulması da muhtemel. Bu da Bitcoin’e DeFi özelliği katacağından BTC adaptasyonu açısından son derece önemli bir gelişme olur. Yeni fintek katılımlarıyla hem Bitcoin kullanımı artar hem de DeFi sektörü, bu yeni katalizörle büyümeye devam eder.

nairametrics


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son haftanın gözde altcoin'i yükselmeye devam edecek mi? Detaylı anlatım

ADA fiyat analizi: Cardano (ADA) yükseliş trendine mi geçiyor?

Bitcoin 14.000 – 15.000 dolar aralığına çekilebilir – BTC Analisti

Bitcoin 14.000 – 15.000 dolar aralığına çekilebilir – BTC Analisti