in

İtalyan Bankacılık Birliği’nden dikkat çeken dijital para hamlesi: Dijital avro yolda olabilir!

İtalyan Bankacılık Birliği’nden dikkat çeken dijital para hamlesi: Dijital avro yolda olabilir!
İtalyan Bankacılık Birliği’nden dikkat çeken dijital para hamlesi: Dijital avro yolda olabilir!

İtalyan Bankacılık Birliği (ABI), İtalya için Avrupa Merkez Bankası destekli bir dijital para birimi geliştirmek istediklerini açıkladı. Bu yolla bankalar finansal ve ekonomik ekosistemlerini büyütmek istiyor. Yaklaşık 700 bankacılık birliğinden oluşan İtalyan Bankacılık Birliği (ABI), dijital avro çalışmalarının finansal sistemde devrim yaratabileceğine inanıyor.

ABI, dijital avro konusunda neden ısrarcı?

Kripto para birimleri 2009 yılında Bitcoin (BTC) aracılığıyla çıkış yaptığında, birçok ülkenin merkez bankaları ve para otoriteleri dijital para birimini bir tehdit olarak algıladı. Söz konusu tehdit, suçu ve düzenleyici endişeleri artırabilecek sahte anonim işlemleri kolaylaştırma potansiyelinden kaynaklanıyordu.


Bu paranoya, bazı ülkelerde kripto paraların büyümesini sınırlayan katı düzenlemeler doğurdu ancak ortaya konan sert ambargolara rağmen, kripto para birimlerinin benimsenmesi ve entegrasyonu büyüdü. Yeni dalgayı gören İtalyan Bankacılık Birliği (ABI), avronun değerini korumaya yardımcı olmak için kendi dijital para birimlerinin oluşturulmasını teşvik etmek istiyor.

Birlik geçen sene dijital para çalışma grubu kurmuştu

2019’da ABI, dijital para birimlerini ve varlıkları araştırmak için bir çalışma grubu kurdu. İtalya’nın dijital para birimi ekosistemindeki varlığı, Fransa ve Almanya’nın izini sürüyor. ABI, ilgili açıklamada 10 husus paylaştı: “Parasal istikrar ve Avrupa düzenleyici çerçevesine tam uyum sağlanması” da dahil olmak üzere bu hususların öncelikli olarak sağlanması gerektiği ifade edildi.

Grup, dijital para biriminin faydalarını vurgulayarak şunları kaydetti:

Programlanabilir bir dijital para birimi, finansal alanda kökten bir devrim yaratabilen bir yeniliği temsil ediyor. Bu, özellikle işletim ve yönetim süreçlerinin verimliliği açısından önemli potansiyel katma değer sağlayabilen bir dönüşüm.

CBDC’nin faydaları saymakla bitmiyor

Merkez bankası dijital para biriminin geliştirilmesi; ülkenin dijital manzara üzerinde iyi bir gözetim için konumlandırılmasına yardımcı olabilir, para birimi işlevleri aracılığıyla finansal sistemi daha güvenli hale getirebilir ve para transferleri gibi temel parasal işlemlerle ilişkili zorlukları ortadan kaldırabilir.

Dijital para birimleri, aynı zamanda, fiat para birimleri üretme maliyetini azaltmak veya ortadan kaldırmak için tamamen nakitsiz bir ekonominin elde edilmesine de yardımcı olabilir.

Bu arada Bitcoin’in son iki fiyat çöküşünü doğru tahmin eden bir analist, yeni tahminini paylaştı. Buradan okuyabilirsiniz.

coinspeaker


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merkezsiz borsa hacimleri rekor üstüne rekor kırıyor: Eylül verileri açıklandı

Borsalardaki Bitcoin miktarı son iki yılın en düşük seviyesine ulaştı!

Piyasa canlandı, Bitcoin ve Ethereum balinaları hareketlendi!

Ethereum balina adresleri artıyor: Üç haftada kritik yükseliş!