in , ,

İsviçre Federal Konseyi,  Blockchain için koşulları iyileştirmeyi hedefliyor

İsviçre 'de Blockchain
İsviçre Federal Konseyi,  Blockhain için koşulları iyileştirmeyi hedefliyor

İsviçre Federal Konseyi, bugün erken saatlerde yapılan bir toplantıda, DLT/blockchain için çerçeve koşullarının daha da iyileştirilmesi konusundaki talebi kabul ettiğini duyurdu. Teklif, yasal kesinliği arttırmayı, dağıtılmış muhasebe teknolojisine (DLT) dayalı uygulamalar için engelleri kaldırmayı ve kötü amaçlı kullanım riskini azaltmayı hedefliyor.

Aralık 2018’de, Federal Konsey finansal sektördeki blockchain ve DLT için yasal çerçeve hakkında bir rapor yayınlamıştı. Diğer konuların yanı sıra, raporda İsviçre’nin yasal çerçevesinin DLT de dâhil olmak üzere yeni teknolojileri benimsemek için zaten uygun olduğunu gösterdi. Ancak, aynı zamanda seçici faaliyete olan ihtiyacı da vurguladı. İstişare taslağında, Federal Konsey aşağıdaki düzeltmeleri öneriyor:

  • İsviçre Borçlar Kanunu’nda, pazarlığa tabi menkul kıymetlerin işlevlerini garanti edebilecek elektronik hakların tescili olasılığı oluşturulması. Bu, DLT bazlı varlıkların transferinde yasal kesinliği artırmaya yönelik bir gayret.
  • Federal Borç Tahsilât ve İflas Kanunu’nda iflas durumunda kripto temelli varlıkların ayrıştırılması aynı zamanda yasal kesinliği artırmak için açıkça düzenlenmesi.
  • Finansal piyasa altyapısı yasasında, “DLT ticaret tesisleri” olarak adlandırılan yeni bir yetkilendirme kategorisi oluşturulması. Böylelikle DLT tabanlı varlıklarla ticaret, takas, takas ve saklama alanlarında düzenlenmiş finansal piyasa oyuncularına ve özel müşterilere hizmet sunabilmesi amaçlanıyor.
  • Son olarak, gelecekte bir menkul kıymet firması olarak organize bir ticaret kuruluşunu işletmek için bir lisans almak da mümkün olmalı. Bu da gelecekteki Finansal Kurumlar Yasası’nın uyarlanması şeklinde yorumlanabilir.

Blockchain için koşulların iyileştirilmesi Avrupa için örnek teşkil edebilir

Bu yılın Mart ayında İsviçre Federal Konseyi, federal hukukun DLT’deki gelişmelere adaptasyonu konusunda istişarelerde bulunmuştu.

Bugün, Konsey istişare sürecinde yaklaşık 80 yanıt alındığını söyledi. Tüm katılımcılar, Federal Konseyin teklifini ilke olarak kabul etti.

Federal Konsey şimdi federal hukukun dağıtılmış muhasebe teknolojisindeki gelişmelere adapte edilmesi konusundaki bildirimi kabul etti. İstişare sürecinde alınan öneriler neticesinde teklif birkaç alanda revize edilmiş ve düzeltilmiştir. Torba yasa çerçevesi olarak tasarlanan bu federal mevzuat, hem medeni kanunu hem de finansal piyasa kanununu kapsayan dokuz federal kanunda belirli değişiklikler öneriyor.

Parlamento büyük olasılıkla 2020 başlarında ilk kez teklifi inceleyecek.

financefeeds


Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

27 kasım XRP

XRP fiyat analizi: Kısa vadeli destek noktası bir kez daha test edildi

Rapor: Hangi merkez bankası dijital para çıkarmaya daha yakın?

Merkez bankası dijital para çıkarma kervanına bu Afrika ülkesi de katılıyor