in

İsrail, 61 bin doların üzerindeki dijital para varlıkları için rapor istiyor

İsrail, 61 bin doların üzerindeki dijital para varlıkları için rapor istiyor
İsrail, 61 bin doların üzerindeki dijital para varlıkları için rapor istiyor

Kripto Para Haber – 200.000’den fazla İsrail şekeli (61.000 $) değerinde dijital para birimine sahip olan İsrailli yatırımcılar, önerilen yeni bir yasa tasarısının yasalaşması durumunda vergi dairesine rapor vermek zorunda kalabilirler. Tasarı, İsrail hükümetinin endüstriden topladığı vergi miktarını artırmayı amaçlıyor, ancak bu alandaki birçok lider şimdiden buna karşı tepkili.

Bu yasa tasarısı bizzat Maliye Bakanlığı tarafından ortaya atılmıştır. Bu sebeple yasa tasarısının onaylanma ihtimali yüksek. İsrail kara para aklama, terör finansmanı ve vergi kaçakçılığını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bakanlığa göre, dijital para birimleri yasa dışı uygulamalar için yeni bir yol sağladı. Ayrıca Maliye Bakanı Moşe Kahlon açıklamasında şu cümleleri kullandı:


Dijital paralar küçük birimlere bölünebilir, elektronik araçlarla nispeten kolay bir şekilde aktarılabilir ve gözetim veya denetime tabi değildir. Bu şartlar altında sanal para, gelirleri gizlemek, beyan edilmemiş varlıkları biriktirmek ve kara para aklamak için uygun ve etkili bir araçtır.

İsrail, dijital para düzenlemesi için sunulan yasa tasarısı neyi içeriyor?

Yeni yasaya göre, doğrudan veya 18 yaşından büyük biri aracılığıyla 200.000 şekel veya daha fazla satın alan yatırımcılar, dijital varlıkları en az bir gün ellerinde tuttularsa, varlıklarını İsrail Vergi Dairesi’ne (ITA) bildirmek zorunda kalacaklar.

Bakanlık, tasarının onaylanması halinde 30 milyon şekel (9,2 milyon dolar) ek vergi getireceğini tahmin ediyor. İsrail’in önerdiği yasa, ek vergiler için dijital para birimlerine yönelmesi Güney Kore’nin hamlesine benziyor.

İsrail dijital para birimi topluluğu, yeni yasa tasarısını protesto etmek için hızlı davrandı. Bir yerel rapora göre, İsrail Blockchain Derneği başkanı Meni Rosenfeld bu hafta vergi dairesine bir mektup yazdı. İçinde, yasanın dijital para sahipleri için onları saldırılara eğilimli hale getirecek merkezi bir veritabanı oluşturacağını savundu.

Ayrıca, kuruluşa göre, çoğu dijital para biriminin değişken doğası sebebiyle yatırımcılarına kafa karışıklığı getirecektir. Yatırımcılar, bir ay varlıklarını bildirmek zorunda kalabilirler, ancak fiyatlar düştükten sonra, bir sonraki raporlamak zorunda kalmayabilirler. Piyasa hareketlerinin zirvesinde kalmayı başaramayanlar, bazı varlıklarının eşiğine ulaşmasını kaçırabilir ve vergi kaçakçısı olarak nitelendirilebilir.

İsrail Blockchain Derneği başkanı Rosenfeld bir açıklamasında şu cümleleri aktardı:

Bu tasarı, Bitcoin yatırımcılarına zarar verecek ve İsrail’deki vergi tahsilatına bir dolar bile eklemeyecek kötü bir teklif. Kripto varlık varlıklarını itibari para cinsinden bildirme talebinin, yasalara uyan vatandaşlara ek vergi getirmenin haricinde bir şey sağlamasını düşünmüyoruz.

 

coingeek


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin yükselişi başlayacak mı? Peter Brandt, BTC grafiğini yorumladı

Kripto pazar büyüklüğü 221 milyon kullanıcıya kadar ulaştı

26 Temmuz – 1 Ağustos haftasında en fazla değer kazanan altcoinler

26 Temmuz – 1 Ağustos haftasında en fazla değer kazanan altcoinler