in ,

İspanyol milletvekilleri dijital euro uygulamasını hızlandırma teklifini sundu

İspanyol milletvekilleri dijital euro uygulamasını hızlandırma teklifini sundu
İspanyol milletvekilleri dijital euro uygulamasını hızlandırma teklifini sundu

Bir grup İspanyol milletvekili, dijital euronun uygulanmasını hızlandırmayı amaçlayan bir teklifte bulundu. 8 Haziran’da sunulan teklif, Euro Bölgesi’nde dijital para biriminin uygulanmasını incelemek için bir grup oluşturulmasını istiyor. Bu çalışma grubu oluşturulursa, İspanya Merkez Bankası tarafından desteklenecektir. Bununla birlikte, dijital bir euro ihracı, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından halen incelenmektedir.

İspanyol milletvekilleri dijital euro’yu hızlandırmak için öneride bulundu

Sosyalist Parti’den bir grup İspanyol milletvekili, dijital avro ihracını hızlandırmak için yasa dışı bir teklif sundu. 8 Haziran’da sunulan teklif, merkezi hükümetten bu tür bir para biriminin uygulanmasının faydalarını incelemek için bir çalışma grubu kurmasını istiyor. İspanya Merkez Bankası, bu görevde bu merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışma grubuna yardımcı olacaktır.


Teklif, bu araştırmayı ilerletmek için dört nedenden bahsediyor: ilki, bu yeni ödeme biçimlerini mümkün kılan dijitalleştirme tekniklerindeki gelişmeler. İkincisi, bir CBDC’nin kurulması, kripto para birimlerinin ve bankacılık sisteminden ayrılmış diğer ödeme yöntemlerinin kullanımını yavaşlatacaktır. Bu yöntemlerin kontrol edilmesi ve incelenmesi diğerlerine kıyasla çok daha zordur.

Bahsedilen bir diğer neden, finansal katılımla ilgilidir. Teklif, bir merkez bankası dijital para biriminin, nüfusun doğrudan finansal ürünler elde etmesine yardımcı olan akıllı telefonların penetrasyonu ile finansal katılımı iyileştireceğini belirtiyor. Dördüncü neden, sağlık ve kamu maliyetleri nedenleriyle nakit paranın yakında ortadan kaybolmasından bahsediyor.

Ancak uzmanlar, İspanya’nın sadece İspanyol topraklarında dijital bir euro ihraç etmek için yasal yeterliliğe sahip olmayabileceğini savunuyor. Madrid Üniversitesi’nde Ticaret Hukuku profesörü olan Alfredo Muñoz bunu açıkladı.

İspanya, dijital olsun ya da olmasın, euro ihracına karar verme yetkinliğinden yoksun. AB, üye devletlerin para politikasında özel bir yetkiye sahiptir.

Dijital euro hâlâ inceleniyor

Bu İspanyol milletvekilleri tarafından sunulan teklif, dijital bir euronun hala incelenmekte olduğu düşünüldüğünde çelişkili görünüyor. ECB, bu tür elektronik para biriminin hala deneme aşamasında olduğunu açıkladı. Resmi dijital euro web sitesi, kurumun bu konuya bu yılın ortasına doğru karar vereceğini açıklıyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, dijital Euro’nun beş yıl içinde gelebileceğini belirtti. Dijital para birimlerinin çok önemli olduğunu ve çok detaylı bir şekilde çalışmaları gerektiğini belirtti.

Bahamalar ve Çin gibi diğer ülkeler zaten kendi CBDC’lerini test ediyor ve aşamalandırıyor. Ancak İspanya, AB’nin bir parçası olarak Avrupa Merkez Bankası’nın kararını beklemek zorunda kalacak.

news.bitcoin


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Weiss Ratings raporuna göre Cardano'nun teknolojisinin Ethereum'dan üstün

Weiss Ratings raporuna göre Cardano’nun teknolojisi Ethereum’u geride bırakıyor

Chiliz dev iş birliğini duyurdu! Formula 1 ve kripto para sektörü bir kez daha yakınlaştı

Chiliz (CHZ) coin yükselişi başlıyor mu?