in , , ,

İran’ın yeni kripto tasarısı gündemde: Madencilik ve kripto para kullanımına dair önemli detaylar var

İran'ın yeni kripto tasarısı gündemde: Madencilik ve kripto para kullanımına dair önemli detaylar var
İran'ın yeni kripto tasarısı gündemde: Madencilik ve kripto para kullanımına dair önemli detaylar var

Kripto Para Haber – İran parlamentosu, kripto para birimi kullanımını merkezileştirmek ve düzenlemek için yeni bir mevzuat hazırladı. Ülke ayrıca Bitcoin madencilerine verilecek lisanslar önerdi. İran, yerel işlemlerin çözümü için ulusal bir kripto para birimi çıkarmayı ve İran dışında çıkarılan kripto para birimlerinin kullanımına yasak getirmeyi planlıyor. Bitcoin madencilik operasyonlarının lisanslanması, aşırı elektrik tüketen yasa dışı madencilik operasyonlarından kaynaklanan kalıcı elektrik kesintilerinin üstesinden gelebilir.

Bitcoin madencilerine yönelik bir baskının ardından, İran hükümeti şimdi bu operasyonları lisanslamak için adımlar atıyor. Böylece kripto para madenciliği üzerindeki genel yasak yakında kaldırılabilir.


İran Merkez Bankası sermaye kaçışını önlemeye çalışıyor

İran ekonomisi, petrol ihracatının çökmesi, sistemik yolsuzluk ve onlarca yıl süren kötü yönetimin ardından bir krizde. Ekonomik çalkantı, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018’de nükleer anlaşmadan çekilmesinden bu yana dolar karşısında ciddi şekilde değer kaybeden ulusal para birimi riyali etkiledi.

O zamandan beri, İran Merkez Bankası (CBI) yabancı para birimlerine bağlandı ve İran dışında çıkarılan kripto para biriminin kullanımına genel bir yasak uygulayarak sermaye kaçışına karşı koymaya çalıştı.

Yasak, İran’ın enerji santrali altyapısını genişletmesi ve kripto akışının etkisini azaltmaya çalışmak için mevcut elektrik şebekelerinde onarımlar yapması için bir fırsat olarak hizmet etti. Elektriğin maliyeti yaklaşık 0,003 ABD doları/kWh, yani dünya ortalaması olan 0,14 ABD doları/kWh değerinden yaklaşık kırk kat daha ucuz olduğu için, birçok lisanssız madencilik şirketi ülke çapında faaliyet gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, şunları söyledi:

Kripto para birimlerinin bu alandaki faaliyetlerini yasallaştırmak ve insanların sermayesini korumak için bir an önce bir çözüm düşünmeli ve gerekli yasa ve talimatları ortaya koymalı ve iletmeliyiz.

İlginç bir şekilde, önerilen tasarı ayrıca İranlı kripto para madencilerinin Enerji Bakanlığı’ndan özel izinler alarak yeni enerji santralleri inşa etmesine ve işletmesine izin verileceğini öne sürüyor. Bu şirketler daha sonra istasyonlarında ürettikleri fazla enerjiyi bakanlığa satabilirler.

Ülke çapında yeni düzenlemeler ile kâr açısından Bitcoin madencilik faaliyetlerinde, elektrik dahil maliyet açısından yükselmesi bekleniyor. Yine de İranlı yetkililer madencilere fazla elektriği satarak daha fazla kâr etme fırsatı sunuyor.

Bu yazı ilk olarak fxstreet’de yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli Gelişme: Hindistan yeni kripto para yasasını hazırladı - Neler biliniyor?

Önemli Gelişme: Hindistan yeni kripto para yasasını hazırladı – Neler biliniyor?

4 Rus yatırımcıdan 3'ü kripto para satın almayı tercih ediyor

Rus milletvekilleri yeni kripto para düzenlemelerini görüşüyor: Neler değişecek?