in , ,

İngiltere Merkez Bankası G20 çapında stabil coin ve CBDC için ortak standart istiyor!

stabil coin ve CBDC
Stabil coin ve CBDC

Stabil coin’ler değerini dolar, euro, sterlin ve altın gibi fiat paralara birebir sabitlemiş kripto paralar olarak biliniyor. Kripto para piyasalarında en yaygın biçimde kullanılan stabil coin Tether (USDT) ancak küresel anlamda bilinirliliği en yüksek olan stabil coin projesi Facebook’un Libra’sı.


Şüyuu vukuundan beter olan Libra, merkez bankalarının ve para otoritelerinin uykularını kaçırdı. 2 milyarın üzerinde kullanıcısı olan Facebook’un blockchain teknolojisi ile güçlendirilmiş stabil coin projesi Libra, küresel para birimlerinin yerini alabilecek potansiyele sahip. Bu potansiyelinden olsa gerek birçok ülke, Libra projesine yeşil ışık yakmadı. Ancak Libra’nın merkez bankalar üzerindeki soğuk duş etkisi yaptığı bir gerçek.

İngiltere Merkez Bankası G20 çapında stabil coin ve CBDC için ortak standart istiyor!

Teknoloji boşluk tanımıyor. Libra’ya izin vermeyen merkez bankaları, blockchain tabanlı ödemeler sistemi ihtiyacını doldurmak zorunda. Sonuç olarak Libra, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerinin (CBDC) çıkarmaları konusunda zorluyor.

Çin Sanayi Bakanlığı blockchain değerlendirme raporuna göre en başarılı kripto para!

İngiltere Merkez Bankası Başkanı bu durumun farkında olacak ki stabil coin ve CBDC konusunda ortak bir standardın gelişmesini istiyor. İlgili standardın ise G20 ülkelerince belirlenmesini istiyor. G20 (19 ülke ve Avrupa Birliği) dünya ekonomisinin yaklaşık %80’ini temsil ediyor.

Küresel finansal sisteminin kaosa girmeden blockchain teknolojisinin nimetlerinden faydalanması için İngiltere Merkez Bankası ortak bir standardın belirlenmesini öneriyor.

Coingape.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

23 Eylül Ethereum fiyat analizi: ETH için beklenen seviyeler ve önemli noktalar

5 Eylül Ethereum ve EOS fiyat analizi

İşlem ücretlerinin artması Ethereum’un sonunu mu hazırlıyor?

İşlem ücretlerinin artması Ethereum’un sonunu mu hazırlıyor?