featured
ICO nedir initial coin offering

ICO Nedir? (Initial Coin Offering)

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para sektörüyle birlikte sıkça adını duyduğumuz ICO nedir? Basit bir anlatım ile, ICO kavramını detaylandırıp sektör hakkında detaylı bilgisi olmayan okurlarımızın dahi kolayca anlayabileceği bir dille açıklayalım.

ICO nedir?

Kelime anlamı olarak (Initial Coin Offering) kısaltması olarak kullanılır. Coin (koin) kelimesini, bir dijital para, sanal para olarak düşünürsek, ICO’yu ”başlangıç parası teklifi” olarak açabiliriz.


ICO süreci nasıl çalışır? 

Yeni bir iş fikrinizin olduğunu düşünelim. Bu iş fikri, Blockchain ve – veya, kripto para tabanlı olsun. Ancak işi kurmak için çok iyi bir fikriniz, iş planınız, büyüme planınız vb her aşaması hazır olmasına rağmen, tüm bu süreçleri yürürlüğe sokacak kadar sermayenizin olmadığını düşünün.

Aynı şartlarda şayet bir klasik ticaret yapacak olsanız yapmanız gereken şeyin ne olduğunu hepiniz bilirsiniz, o işe bir ya da birden fazla yatırımcı ortak almanız gerekir.

Gbextr

ICO’ların çıkış amacı tam da budur. Yeni başlanacak olan bir proje için gerekli olan fonu toplayabilmek…

Bir ICO, tüm alt yapısını hazırladıktan sonra başta sosyal medya ve haber kanalları olmak üzere, projenin amacını, çözdüğü problemi, hedefini, yol haritasını, ne zaman yatırım toplamaya başlayacağını, yatırım sürecini, yatırım rakamları ve projenin başlangıç tarihi gibi net detayları içeren bilgileri paylaşır. White papper yani beyaz kağıt dediğimiz, tüm detayları içeren veriler ICO projeleri için çok önemlidir.

Klasik yatırım projelerinin aksine ICO’lar dünyada internetin ulaştığı heryerden yatırım toplamak için en etkili ve en kolay yatırım alma sürecidir.

ICO’lar bazen yalnızca tek aşamalı, bazense iki ya da üç aşamalı olabilir. Bazı ICO’lar ilk aşamada projenin gelişimi için yatırımlar talep ederek, kapalı satış yapabilirler. İkinci aşamada ise presale adı verilen, halka açık ”Token” satışına geçilir.

X adında bir ICO projeniz olduğunu düşünelim. Basit anlaşılması için rakamları küçültelim ve projenizin tasarlanmış olan 100.000 adet token’i olsun. Tokenler, ICO sürecinde kullanılır, ico süreci bittiğinde X coin adını alarak bir kripto paraya dönüşürler. Aslen tokenler, ileriki süreçte var olacak olan coinleri temsil ederler.

Henüz bir değeri olmayan x coin’i satma ihtimaliniz olmadığı için, her bir x coini temsil eden token (jeton) satışı yapalım. ICO ilk token satış süresini 1 hafta olarak belirleyelim. Bu 1 haftada Blockchain teknoloji sayesinde, akıllı kontratlarla 200.000 adet token satmış olalım. Bu durumda ICO token satışı sonrası 100 adet token satın almış bir yatırımcıya 1/2 oranında x token, blockchain sayesinde o yatırımcıların hesabına aktarılacaktır.

ICO’ların yatırımcı için avantajları nelerdir?

Bir ICO projesine yatırım yapıyorsanız, öncelikle white papper’ı mutlaka okumalısınız. Projenin detayları, token adedi, toplanan fonun nerede kullanılacağı, ekosistem gibi kavramlar oldukça önemlidir.

Bir ICO yatırımının önemli amacı tabiiki kazançtır. ICO evresine geçilmiş projelerde token satın alırken borsada olması gerektiği değerden daha indirimli değerlerde token satın alabilirsiniz. Presale evresinde olan projelerden daha fazla indirimli token satın alabilirken, henüz kapalı satış evresinde olan ICO’lardan ise genellikle çok daha indirimli token alımı yapabilirsiniz.

ICO evreleri ve temsili indirim tutarları

*Kapalı satış evresinde %50 indirimli token alınabilir

*Pre sale evresinde %40 indirimli token alınabilir

ICO evresinde genelde 4 hafta ve her hafta indirim oranları azalır:

İlk hafta %25 indirim,

ikinci hafta %20 indirim,

Üçüncü hafta %15 indirim,

Dördüncü hafta %10 indirim, gibi…

Yukarıdaki indirim oranları ve zamanlamalar tamamen temsilidir. Bazı ICO’lar 2 hafta, bazıları 2 ay sürebilir. Bu tamamen proje geliştirici ekibinin stratejisiyle ilgilidir.

Bu durumda, ICO projesinin gelişimi için gerekli olan yatırım fonunu toplanmış, yatırımcılar ise gerçekten inandıkları bir projenin geleceğine yatırım yaparak henüz hiçbir kripto para borsasında var olmayan bir kripto para birimine yatırım yapmış olur.

ICO kavramının çıkışına sebep olan kaynak, Ethereum‘un blok zincirinde geliştirilen akıllı sözleşmeler ve ERC20 simgesidir. Günümüzde binlerce ICO projesi bu kavram sayesinde projelerinin faaliyete geçebilmesi ya da gelişebilmesi adına milyonlarca dolarlık fon toplamaktadırlar.

Kripro para haberin bildirdiği gibi, 2017 yılında ICO projelerine toplamda 3.5 milyar dolarlık yatırım yapılmışdır.

Umarız bu yazımız ICO nedir? sorunuzun cevabını almanıza yardımcı olmuştur.

 


 

Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin