in ,

Güney Kore’de milyar dolarlık kripto para dolandırıcılık vakası yaşandı

Güney Kore’den kripto para yatırımcılarını üzecek haber!
Güney Kore’den kripto para yatırımcılarını üzecek haber!

Kripto Para Haber – Güney Kore’de yakın zamanda yapılan bir kripto dolandırıcılığında aralarında yaşlılar ve ev hanımlarının da bulunduğu 40 bin kişinin mağdur olduğu öğrenildi.

Güney Koreli kripto para birimi değişim platformu V Global, 40.000 kişiyi “yasa dışı çok seviyeli dolandırıcılığa” çekmekle suçlandı. Programın tamamı 1,7 milyon won’dan fazla, bu da 1,5 milyar $’a eşit.


Koreli yetkililer tarafından bildirildiği üzere, polis ülkede sanal bir kripto para borsası ile ilgili birçok yere baskın düzenledi ve LEE olarak bilinen kötü şöhretli CEO’sunun, yasal izin olmaksızın para topladığı iddia edildi. Yetkililer, soruşturmanın bir parçası olarak borsanın nakit mevduatını bloke etti.

Gyeonggy Nambu Polis Teşkilatı, borsanın Güney Seul’deki merkezini diğer 21 yerle birlikte aradığını ve hesaplarındaki 214 milyon dolardan fazla bir tutarın dondurulduğunu bildirdi.

Bugünden başka bir rapor gelişmelere daha fazla ışık tuttu. Yonhap News’e göre organizasyonun adı V Global. Kore polisi, kendilerine yöneltilen suçlamaları Belirli Ekonomik Suçlar Ağırlıklı Ceza Yasası ve Benzer Kabul Yasası kapsamında inceliyor.

Borsaya yöneltilen ana suçlama, Ağustos 2020 ile Ocak 2021 arasındaki dönemde 40.000 üyeden 1,7 trilyon won (1,5 milyar dolar) kazanmak.

Soruşturma, borsanın yatırımcıları fonlarını bir hesaba emanet etmeye çağırdığını ve üyeleri beklenen getirinin ilk yatırımdan üç kat daha yüksek olacağı konusunda ikna ettiğini ortaya çıkardı. Yetkililere göre, borsa yeni katılan her üye için 1,2 milyon won (1.065 dolar) giriş ücreti vermeyi vaat ettiği için dolandırıcılıkta bir piramit unsuru vardı.

Rapor, ticaret merkezinin bazı üyelere blok şeklinde ödeme yaptığını doğruladı. Bu nedenle, daha önce kaydolan kişiler, borsaya daha sonra giren kişilerden fon aldı.

Bu yazı ilk olarak Cryptopotato’da yayınlanmıştır.


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Merkez bankaları Bitcoin'den korkuyor" iddiası ne kadar doğru?

Kritik metriklere göre Bitcoin yıl bitmeden bu seviyeye ulaşabilir!

Bitcoin bir sonraki ralliden önce bu seviyeleri görebilir

Kritik seviyeyi geri alan Bitcoin’de işte yeni aşama