in

Güney Kore 2022’de kripto para kazançlarına vergi getiriyor

Güney Kore 2022’de kripto para kazançlarına vergi getiriyor
Güney Kore 2022’de kripto para kazançlarına vergi getiriyor

Kripto Para Haber – Bir süredir yeni vergi yasasını ne zaman çıkaracağı speküle edilen Güney Kore hükûmeti, beklenen duyuruyu sonunda yaptı. Ülke Ocak 2022’den itibaren 2.000 doları aşan kripto para alım satım faaliyetlerinden elde edilen kazançlara %20 vergi uygulayacak.

Yonhap Haber Ajansı tarafından salı günü bildirilene göre Güney Kore Ulusal Meclisi’nin 30 Kasım’da yasama organı, hükümetin vergi değişiklik planına devam etmeye karar verdiği bir toplantı düzenledi.


2.000 dolar üzerindeki kripto para kazançlarından vergi alınacak

Planın bir kısmı, 2,5 milyon Kore wonu veya yaklaşık 2.000 dolar eşiğini aşan kripto ticaret faaliyetlerinden elde edilen sermaye kazançlarına %20 vergi koymayı amaçlıyor.

Örneğin, bir vatandaş yıl boyunca Bitcoin satın alarak toplam 5 milyon won kazanırsa, 2,5 milyon won’un üzerindeki kazançlar için 500.000 won ödeyecek. Bir yıldaki toplam kazanç 2,5 milyon wonun altındaysa gelir vergisi alınmayacak.

Üç ay ertelendi

Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, başlangıçta Ekim 2021’de kripto ticareti kazançlarına %20 vergi uygulanmasını amaçlayan vergi değişikliği planını temmuz ayında tamamlamıştı.

Ulusal Meclis, yerel sektör oyuncularının düzgün bir vergi raporlama altyapısı inşa etmek için yeterli zamana sahip olmadıkları konusunda dile getirdikleri endişeler nedeniyle, uygulama süresinin Ocak 2022’ye üç ay ertelenmesini önerdi.

theblockcrypto


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ETH 2.0 arifesinde analistten önemli Ethereum tahmini geldi!

ETH 2.0 arifesinde analistten önemli Ethereum tahmini geldi!

Popüler DeFi protokolü Yearn.Finance dev adımı attı – ralli mi geliyor?

Popüler DeFi protokolü Yearn.Finance dev adımı attı