in , , ,

Güney Afrika’nın en büyük Bitcoin dolandırıcılığı yaşandı: 3,6 milyar dolar kayıp!

Güney Afrika'nın en büyük Bitcoin dolandırıcılığı yaşandı: 3,6 milyar dolar kayıp!
Güney Afrika'nın en büyük Bitcoin dolandırıcılığı yaşandı: 3,6 milyar dolar kayıp!

Kripto Para Haber – Güney Afrika’da 3,6 milyar dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı ortaya çıktı. Africrypt platformunundan olan iki kardeş Ameer ve Raees Cajee, yatırımcıların fonlarıyla satın alınan 3,6 milyar dolarlık BTC ile birlikte ortadan kayboldu.

Yaşanan bu olay Güney Afrika’da şimdiye kadar gerçekleşen en büyük dolandırıcılık olarak kabul ediliyor. Çalınan toplam BTC adedi 69.000 olarak kaydedildi.


İki kardeş, Africrypt adlı bir platformun kurucularıydı. Sene başında birtakım sorun belirtileri ortaya çıkmıştı. İlk olarak Africrypt adlı bir platformda sorunlar yılın başında ortaya çıktı ve yatırımcıların paraları kayboldu. Ameer Cajee’nin şirketin Nisan ayında bir hack kurbanı olduğunu söylemesinin ardından davayı araştırmak için bir hukuk firması tuttu. O zaman, şirket 4 milyar doların üzerinde BTC bulunduruyordu.

Ayrıca yatırımcılardan olayı yetkililere bildirmemelerini istedi ve bu da sorunu daha da arttırdı. Yapılan açıklama ise bu şikayetin fonları geri alma sürecini yavaşlatacağı üzerineydi. Ancak kısa süre sonra yatırımcılar olayı araştırmak için Hanekom Avukatlık hukuk firmasına başvurdu.

Rapora göre şirketteki çalışanlar, kurucunun iddia edilen hack’i ifşa etmesinden yedi gün önce erişimi kaybetti. Ülkenin ulusal polis gücü, fonların tasfiye edilmediğinden emin olmak için kripto borsalarıyla temasa geçen davaya atandı. Cajee kardeşler, 2019’da Africrypt’i kurdu ve yatırımcılara iyi getiriler vadetti.

Bu, Güney Afrika’da meydana gelen ilk olay değil. Başka bir şirket 2020 yılında 1,2 milyar dolar ile kaybolmuştu. Güney Afrika’daki hükümet grubu bu olay sonrası borsaların düzenlenmesi için çağrıda bulundu.

Güney Afrika’da yaşanan dolandırıcılık Ddzenlemeyi hızlandıracak

Kripto para piyasası, dolandırıcılığı engellemek için çok şey yapmış olsa da, hâlâ bazı kötü olaylara maruz kalıyor. Borsalar, bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların fonlarını tasfiye edememesini sağlamak için birlikte çalışıyor, ancak yeterli olmuyor.

Chainalysis, 2021 Kripto Suç Raporunda, ilgili fon miktarıyla ölçülen yasa dışı faaliyetlerin 2019’dan bu yana önemli ölçüde azaldığını, ancak sorunun halen devam ettiğini belirtti. Kripto para piyasasının işlem hacmi 10 milyar doları aştı. Bu rakamlar, hükümetleri düzenlemeleri uygulamaya koymaya ve piyasaya daha iyi gözetim önlemleri almaya teşvik ediyor. Ancak böylesine yeni bir varlık sınıfına, herkese uyan tek bir çözüm bulunması oldukça zor. Pazarın merkezsiz doğası ise sorunları tamamen ortadan kaldırmayı zorlaştırıyor.

Yine de hükümetler etkili bir çerçeve oluşturmak için düzenlemeler koyuyor. Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) gibi küresel kuruluşlar da konuyla ilgili yakın zamanda düşüncelerini sundu.

beincrypto


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Merkez bankalarının merkez bankası" olarak bilinen BIS'ten kritik CBDC açıklaması: "Onay verdik!"

“Merkez bankalarının merkez bankası” olarak bilinen BIS’ten kritik CBDC açıklaması: “Onay verdik!”

John McAfee'nin ardından: Piyasa liderleri kriptonun çılgın ihtiyarını anıyor

John McAfee’nin ardından: Piyasa liderleri kriptonun çılgın ihtiyarını anıyor