in , , ,

Geniş analiz: Borsalara akan Bitcoin miktarı 10 günde iki katını aştı! Anlamı ne?

Geniş analiz: Borsalara akan Bitcoin miktarı 10 günde iki katını aştı! Anlamı ne?
Geniş analiz: Borsalara akan Bitcoin miktarı 10 günde iki katını aştı! Anlamı ne?

Bitcoin fiyatı geride kalan on günlük süreçte %11 düşüşle 11.736 dolardan 10.390 dolara geriledi. Bazıları, yükselen likidite ile fiyatın daha da düşebileceğini savunuyor. Ancak bu likiditenin nasıl absorbe edileceği üzerine daha büyük endişeler var. BTC girişlerine bakmak, başlamak için iyi bir yer. Borsalara akan Bitcoin miktarı 1 Eylül’den beri %117 artış gösterdi.


Borsalara akan Bitcoin miktarı 10 günde iki kat arttı

Borsalara akan Bitcoin miktarı
Borsalara akan Bitcoin miktarı

Borsalara Bitcoin girişleri 4 Eylül’de 1,3 milyar dolarda zirveye ulaştı ve sonrasında 636 milyon dolara düştü. Son 24 saatteki Bitcoin girişleri ise 90 günlük ortalamanın oldukça üzerinde, 46.150 BTC civarında. Borsalara girişlerdeki artış, BTC’yi bir fiyat düşüşünden kuşkusuz daha fazla şekilde etkiledi. Uzmanlara göre bu istikrarlı girişler, fiyatın önümüzdeki birkaç hafta boyunca 10.000 dolar seviyesinin üzerinde kalabileceğini gösteriyor.

Likit olmayan BTC, son dört haftada ortalama olarak 30.800 BTC düştü. Söz konusu düşüş Chainalysis verilerine göre iki aylık bir dönemde gözlemlenen en büyük gerilemeyi temsil ediyor.

Tutulan BTC likiditesi
Tutulan BTC likiditesi

SushiSwap olayı DeFi heyecanını düşürdü

Likidite artışı, geleneksel olarak yeni alıcılar ve kurumsal oyuncular tarafından emiliyor. Ancak, SushiSwap olayından etkilenen trader’lar gibi diğer faktörler, spot borsalarda daha uzun süreli talebi artırabilir.

SushiSwap olayı, DeFi’nin piyasa değerinin yaklaşık %50 oranında düşmesine sebep oldu. Olay, milyonlarca kişiyi DeFi’den sildi ve piyasa kayıplarını telafi ediyor. Bununla birlikte bazı analistlerin DeFi balonunun patlamak üzere olduğunu düşündüğü için tam bir iyileşme henüz beklenmiyor.

Olay bildirildikten hemen sonra, en iyi DeFi tokenlerinin %90’ının fiyatı düştü. DeFi’deki son satışların ardından ihtiyatlı yatırımcılar, fiyat rallisinin devam edeceği umuduyla spot piyasalarda Bitcoin için yeni talepler yaratabilir.

DeFi Toplam Kilitli Değer (TVL)
DeFi Toplam Kilitli Değer (TVL)

DeFi’de kilitlenen toplam değer de 10 günde %10’un üzerinde düştü. Bu veri daha da düşerse yatırımcılar portföylerine BTC ekleyerek DeFi’den kaybedilen değeri amorti etmeye çalışabilir.

Yeni Bitcoin adresleri 10 günde %6 arttı

Bu, yeni alıcıların Bitcoin ağına her 10 günde yaklaşık %6 eklenmesi ile de kanıtlanıyor.

Bitcoin yeni adres sayısı
Bitcoin yeni adres sayısı

Düşen DeFi piyasa değeri ile bu sayı daha da yükselebilir. DeFi’deki ilgi kaybına ek olarak, trader’lar türev borsalarındaki yeni tekliflerle BTC’ye çekiliyor. Türev ürün teklifleri, varlığın alım satımına kıyasla doğal risk daha düşük olduğu için popülerlik kazanmakta da başarısız olmuyor. Açık pozisyonlar ve türev borsa hacmindeki artış, tüm ekosistemi güçlendiriyor ve aynı zamanda spot borsalarda Bitcoin için paralel talep oluşturuyor.

Huobi’nin Bitcoin opsiyonları ve Brave’nin merkezsiz türev borsası da dahil olmak üzere türev yatırımcıları için birkaç yeni imkan var. Bu da yatırımcı ilgisinin artmasına neden olabilir.

BTC Vadelileri, Açık Pozisyonlar
BTC Vadelileri, Açık Pozisyonlar

Bitcoin fiyatı etkilenecek mi?

Son olarak, türev borsalarında toplu açık pozisyonlar 17 Ağustos’ta 5,7 milyar dolara ulaştı ve yeni ürünlerle daha da yükselebileceği düşünülüyor. Aynı zamanda bu talep spot borsalara kayabilir ve artan likiditeyi absorbe edebilir.

Artan Bitcoin girişleri uzun vadede fiyatı etkilemeyebilir ancak DeFi’de düşen heyecan ve yatırımcıların türev borsalarına ilgisinin artması gibi faktörler, spot borsalarda Bitcoin talebinde çok ihtiyaç duyulan bir artışı sağlayabilir. Fiyat rallisinin bir kez daha canlanması halinde 2020’nin sonuna kadar kendini sürdürmesi bekleniyor.

Bu arada meşhur bir yatırımcı, çok yakında 100 kat artmasını beklediği 5 DeFi tokenini paylaştı. Ayrıntılar için buradaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

ambcrypto


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google mühendisi XRP, ADA ve BCH’nin geleceğini yorumladı

Google mühendisi XRP, ADA ve BCH’nin geleceğini yorumladı

Renault, Blockchain teknolojisiyle oluşturdukları yeni projeyi test ediyor

Renault, Blockchain teknolojisiyle oluşturdukları yeni projeyi test ediyor