in ,

G7 kurumlar vergisi: Kripto para birimleri için kurtarıcı mı yoksa katil mi?

G7 kurumlar vergisi: Kripto para birimleri için kurtarıcı mı yoksa katil mi?
G7 kurumlar vergisi: Kripto para birimleri için kurtarıcı mı yoksa katil mi?

Kripto Para Haber – Yeni önerilen küresel vergi kuralları, kripto para birimlerinin de bir hedef olmasıyla birlikte tüm uluslararası şirketleri büyük ölçüde etkileyecek gibi görünüyor. Bu ayın başlarında Londra’da yapılan bir toplantıda, G7‘nin maliye bakanları oy birliğiyle küresel bir kurumlar vergisi oranı çerçevesi oluşturmaya karar verdiler.

Çerçeve “iki prensip” üzerine oturuyor. İlk prensip, %10 kâr marjı elde eden şirketlerin vergi oranına tabi olmasını sağlıyor. İkinci prensip ise ülkelerin %15’lik bir asgari vergi oranı talep etmelerini sağlıyor. Tüm bunlara göre yeni kurallar, şirketin nerede bulunduğuna değil, kârın nerede yapıldığına odaklanacak. Amaç ise şirketlerin dünya çapında para taşımaktan veya bir ülkeden vergi oranı düşük başka bir ülkeye daha ucuza hizmet sağlamaktan caydırılması.


Küresel kurumlar vergisi daha önce de vardı

Küresel bir kurumlar vergisi oranı kavramı yeni bir şey değil. Google, Amazon, Facebook ve Apple gibi şirketler milyarlarca dolar gelir elde ederken ve çok az vergi öderken, düzenleyiciler ve yönetim organları bu büyük çokuluslu şirketler tarafından kullanılan boşlukları kapatmaya çalıştı. Daha az vergi ödemek için bir ülkede para kazanma ve daha sonra başka bir ülkeye taşıma uygulaması çoğunlukla tamamen yasal. Bununla birlikte, pratikte bazı ahlaki soruları gündeme getirebilir.

Bu uygulama, dünya çapında her zamankinden daha fazla fon taşıyan uluslararası ve dijital işletmelerin yükselişiyle ancak şimdi gerçekten ilgi odağı haline geldi. Örneğin Apple, birçok ulusun tüm gayri safi yurtiçi hasılasından (GSYİH) daha fazla nakit rezerv tutuyor. Yine de çoğu ülkede ortalama bir yerli şirketten daha az vergi ödüyor.

Peki bu G7 kararları kripto şirketlerini nasıl etkileyebilir?

Kripto paralar özünde gerçekten uluslararasıdır. Aynı zamanda parayı dünyanın her yerine taşır ve uluslararası bir kitleyi hedefler. Sonuç olarak, yalnızca işleyişiyle, uluslararası şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin yeni kuralların olacağına inanılan pek çok şeyin kapsamına giriyor. “Uluslararası şirketler”, kelimenin tam anlamıyla, birden çok yerde bulunan veya birden çok ülkede iş yapan şirketler anlamına gelir.

Peki ya kripto para birimleri?

Bu yeni kuralların uygulanması henüz onaylanmadı ve bunun tam olarak nasıl uygulanacağı konusunda çoğu kişi halen emin değil. Kanaat, uluslararası faaliyet gösteren kripto şirketlerinin iki şeyden birini yapması gerektiği yönünde: Ya tüm dünyada %15’lik bir kurumsal domestic oran ödemeye hazır olacaklar ya da fiziksel konumlarını gerçekten uluslararası bir konuma taşıyacaklar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yerleşik “hizmet şirketi” olan ama “ana şirketi” denizaşırı merkezli olan şirketler de değişime tabi olacak.

Bunun diğer yanı, G7 küresel GSYİH’nın büyük bir kısmını oluştururken, Hindistan, Çin ve Rusya gibi hâlâ bu yeni kurallara dahil olmayan büyük oyuncular var. Ve onları benimseyip benimsemeyeceklerini bile söylemek zor. Benzer şekilde, Singapur ve Ukrayna gibi ülkeler, orada minimum varlıkla iş yapmak isteyen şirketler için mükemmel vergi kurallarına sahip.

Kendi vergi kurallarınızı belirleme hakkı, büyük bir egemenlik hakkı. Ülkeler bundan çabucak vazgeçmek istemeyecekler – özellikle kurumsal oluşumlardan ve şirketlerden elde edilen gelire büyük ölçüde güvenen ülkeler.

Ek olarak, tüm bu sürecin ABD tarafından yönlendirildiği konusunda hiçbir kuşku yok. ABD, şirketlerin kurumsal bir ortamda ABD’den fon taşımasına izin vererek para kaybettiğini biliyor. Bu, bireyler ve şirketler için her zamankinden daha hantal vergi yasalarıyla, durdurmak için çaresiz kaldıkları bir şey. Rusya gibi ülkeler, ABD tarafından itilip kakılıyormuş gibi görünmek istemeyecekler. Son olarak vergi kaçakçılığının yasa dışı olduğu ve yapılmaması gerektiği her zaman hatırlanmalıdır. Öte yandan, vergiden kaçınma, yalnızca akıllı bir planlamadır ve düzgün bir şekilde uygulamak için her zaman zaman ve para harcamaya değer.

cointelegraph


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık! Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ethereum tüm zamanlar rekorunu kırdı – sırada hangi seviyeler var?

Ethereumun temelleri Bitcoin’e karşı nasıl güçlenebilir?