in

Fransa ve İsviçre deneysel bir dijital para üzerinde çalışmaya başladı

Fransa ve İsviçre deneysel bir dijital para üzerinde çalışmaya başladı
Fransa ve İsviçre deneysel bir dijital para üzerinde çalışmaya başladı

Kripto Para Haber – Fransa Merkez Bankası ile hem Fransa hem de İsviçre’nin apeks bankası olan İsviçre Ulusal Bankası, şu anda “Project Jura” olarak adlandırılan deneysel bir sınır ötesi CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) üzerinde çalışıyor.

Duyuru, Perşembe günü İsviçre Ulusal Bankası tarafından yapıldı. Açıklamada apeks bankalarının Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi ve Accenture liderliğindeki bir “özel sektör konsorsiyumu” ile sınır ötesi yerleşim için CBDC’leri denemek için çalışacağını belirtti.


Sınır ötesi CBDC projesinde yer alan bazı ticari bankalar arasında UBS Group AG, Credit Suisse Group AG ve Natixis SA yer alıyor.

Projenin denemeleri sırasında, sınır ötesi havale işlevlerini ve bir finansal aracın bir euro CBDC’ye karşı değişimi de test edilecek.

İşlemleri Fransa ve İsviçre’deki bankalar yapacak. İki banka, bu işlemlerin “keşif amaçlı” olduğunu ve ne Banque de France’ın ne de İsviçre Ulusal Bankası’nın toptan CBDC ihraç etmeyi planladığının bir işareti olarak görülmemesi gerektiğini vurguladı. Ancak her iki banka da deney için heveslerini dile getirdi.

Deney, kripto para birimi daha popüler hale geldikçe ve nakit kullanımı azalmaya devam ederken, merkez bankalarının dijital para kullanımını araştıran küresel bir hareketin parçası.

Fransa ve İsviçre merkez bankaları tarafından yürütülen mevcut sınır ötesi CBDC denemeleri, Çin dışında herhangi bir ülke tarafından gerçekleştirilen ilk büyük denemeler Asya ülkesi, 2014’ten beri devam eden dijital yuan denemelerini başlatan tek ülke olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, diğer birçok ülke de CBDC denemeleri yapıyor. Rusya geçtiğimiz günlerde CBDC denemelerine 2022’de başlayacağını duyurdu. Güney Kore ve Japonya’nın denemelerine aynı zaman diliminde başlaması bekleniyor.

Diğer birçok G-20 ülkesiyle birlikte ABD, Çin’in ilerlemesini bir tehdit olarak görüyor ve kalkınma sürecini hızlandırdı. Son G-20 toplantısında ayrıca CBDC planlarını tartıştı ve bunun için ortak bir düzenleyici plan yayınladı.

cryptopolitan


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İran bir haftada 3.000 kripto madencilik cihazı ele geçirdi

İran bir haftada 3.000 kripto madencilik cihazı ele geçirdi