in ,

FED dijital para için elini çabuk tutmak istiyor

Fed Başkan yardımcısı, Dijital dolar ile ilgili endişelerini dile getirdi
Fed Başkan yardımcısı, Dijital dolar ile ilgili endişelerini dile getirdi

Kripto Para Haber – FED, ABD dolarının dijital formunun geliştirilmesi hakkında rapor yayınlayacağını bildirdi. Dijital ABD dolarının oluşturulması, birçok düşük gelirliye sahip olamayacakları finansal sisteme erişim hakkı sağlayacak, ancak bu durum bankacılık sistemini sarsabilir.

FED başkanı Jerome Powell, ödeme teknolojisindeki ilerlemeye atıfta bulunarak, FED bu yenilikleri “yakından takip ettiklerini ve bunlara uyum sağladığını” söyledi.


Powell bir videoda, “İnsanların yalnızca dolara güven duymaları değil aynı zamanda ödeme ağlarına, bankalara ve günlük para akışına izin veren diğer ödeme hizmeti sağlayıcılarına da güven duymaları gerekiyor” dedi:

Odak noktası, Amerikan hanelerine ve işletmelerine geniş faydalar sağlayıp aynı zamanda yeniliği de kucaklayan güvenli ve verimli bir ödeme sistemi sağlamak.

Elizabeth Warren, D-Mass. ve John Kennedy, R-La., banka hesabı olmayan insanlara sunabileceği potansiyel faydalar için gösterilen çabayı destekliyorlar. Ancak bankalar bu durumdan memnun olmadıklarını dile getiriyor.

Amerikan Bankacılar Birliği’nin konuyla ilgili yorumu şu şekilde: 

Amerika Birleşik Devletleri, sırf merkez bankası dijital para para birimini biz yapabiliyoruz demek için veya başkaları da bunu yapıyor diye bu sistemi uygulamamalı. Bu durum gerçekleşirse olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Son birkaç yılda, kripto para birimlerinin ani yükselişiyle birlikte geleneksel kağıt para biriminin yanında kullanılmak üzere doların dijital bir versiyonunu yaratmak için FED’de konuşmaları ateşledi. Fikrin en büyük itici güçlerinden biri 2019 yılında Facebook öncülüğünde gerçekleşen, kripto teknolojisini kullanarak küresel ödeme ağının kullanımına izin verdiği çabaydı. Facebook örneği yaygın kullanım kapsamını ihlal etmese de, özel sektörün hükümet kontrolü dışında nasıl bir para sistemi oluşturabileceğine dair bir örnek sağladı.

Birkaç yıl sonra, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, diğer kripto para birimlerinin bazı faydalarını sunarken, fiziksel muadilleriyle aynı yetkide işlev görecek kendi dijital para birimlerini çıkarma fikrini keşfetmeye başladılar.

Bu durum, mevduat sahiplerine paralarını birden fazla yerde saklama seçeneği sağlarken bankalar için istenmeyen bir rekabete sebep olabilir. Bir kişi veya işletme dijital dolarlarını sanal bir “cüzdanda” tutabilir ve ardından banka hesabına ihtiyaç duymadan doğrudan başka birine aktarabilir. Ancak Bitcoin ve Ether gibi merkezi olmayan para birimlerinin aksine, para bir merkez bankası tarafından desteklenecek ve kontrol edilecek. Para otoriteleri dijital paralarını faiz oranlarıyla ilgili politika kararlarına rehberlik etmesi için kullanabilecekler.

Önümüzdeki ay, Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün Dijital Para Birimi Girişimi, dijital bir para biriminin çalışıp çalışmadığı hakkında elde ettikleri ilk bulguları yayınlamayı hedefliyor. Merkez bankasının böyle bir önlem alıp almayacağını kararı ise Kongre’ye bırakılacak. Her iki taraftaki yasa koyucular, kendi merkez bankası dijital para birimini geliştirme çabalarında doları azaltabilecek kripto para birimlerinin yükselişini önlemek, bu fikirle yakından ilgileniyorlar. Ancak böyle bir düzenleme yapılmasının bankalar tarafından tepkiyle karşılanması da endişe yaratıyor.

newsmax


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hollanda Maliye Bakanı: "Kripto paraları yasaklamak yerine düzenlemek gerek"

Hollanda Maliye Bakanı: “Kripto paraları yasaklamak yerine düzenlemek gerek”

Bitcoin (BTC) haftaya nasıl başladı? Kritik seviyeler neler?

Bitcoin 40.000 dolarda direnci test ediyor, altcoinler bu mücadeleyi bekliyor