in ,

FBI’dan Colonial Pipeline olayıyla ilgili önemli Bitcoin adımı geldi!

FBI Kuzey Koreli hackerlarla irtibatlı Bitcoin hesaplarına el koydu!
FBI Kuzey Koreli hackerlarla irtibatlı Bitcoin hesaplarına el koydu!

Kripto Para Haber – Amerikan Adalet Bakanlığı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, federal yetkililerin Colonial Pipeline’a saldıran bilgisayar korsanlarına ödenen 2,3 milyon dolarlık kripto para birimini kurtardığını söyledi. Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, müfettişlerin doğu kıyısının yakıtının neredeyse yarısını sağlayan bir ağ işleten Colonial Pipeline tarafından ödenen ve şu anda yaklaşık 2,3 milyon dolar değerinde olan 63,7 Bitcoin’i ele geçirdiklerini söyledi.

Şirket geçen ay, faaliyetlerini durdurmasına neden olan 7 Mayıs saldırısından birkaç saat sonra Rus bilgisayar korsanlarına kripto para birimleri üzerinden yaklaşık 5 milyon dolar ödedi. Şirketin fidyeyi ödemeye istekli olması, benzin kıtlığına ve doğu kıyısı boyunca fiyat dalgalanmalarına yol açan korkunç durumu bitirmişti.


Bilgisayar korsanları ödemeyi aldıktan sonra, bir operatöre devre dışı bırakılmış bilgisayar ağını geri yüklemek için bir şifre çözme aracı sağladıl. Araç o kadar yavaştı ki, şirket sistemi yeniden başlatmak için kendi araçlarını kullandı.

FBI müdür yardımcısı Paul Abbate, müfettişlerin Colonial Pipeline’ın saldırıyla bağlantılı Rus merkezli hack grubu DarkSide tarafından kullanılan bir kripto para cüzdanına yaptığı ödemeyi takip ettiğini söyledi. Adalet Bakanlığı basın toplantısında Abbate, “Kolluk kuvvetleri kullanılarak, mağdur tarafın fonlarına bu cüzdandan el konuldu ve DarkSide aktörlerinin bunları kullanmaları engellendi” dedi.

Mahkeme belgelerine göre, Bitcoin cüzdanı Kuzey Kaliforniya’da bulunan bir ağda barındırıldı. Bu, kolluk kuvvetlerinin fonları geri almasını, paranın denizaşırı bir ağda saklanmasından daha kolay hale getirdi.

Bitcoin fidye olayları arttı

FBI, her zaman durumu telafi edebileceklerinin bir garantisi olmadığını söyleyerek, işletmelerin bilgisayar korsanlarına fidye yazılımı ödemesini tavsiye etmiyor. Büro ayrıca, ödeme yapmanın bilgisayar korsanlarına işletmeleri terörize etmeye devam etmek için bir teşvik sağladığını söyledi. Güvenlik ve Teknoloji Enstitüsü Fidye Yazılım Görev Gücü tarafından Nisan ayında yayınlanan bir rapora göre, fidye yazılımı (ransomware) kurbanları tarafından ödenen tutar 2020’de %311 artarak yaklaşık 350 milyon dolara ulaştı.

washingtontimes


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık! Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin düşmanından korkutucu açıklama: Düşüş devam edecek!

Bitcoin eleştirmeninden korkutucu açıklama: “Düşüş devam edecek!”

Ünlü yöneticilerden Bitcoin ve yasal düzenleme açıklaması

Ünlü yöneticilerden Bitcoin ve yasal düzenleme açıklaması