Ethereum projesi
Ethereum projesi, Bitcoin'i geçebilecek mi?

Ethereum projesi Bitcoin’i geçebilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen sene “flippening” hakkında oldukça fazla konuşmalara şahit olduk. Birkaç ay boyunca, eğer r/Ethereum’u, r/ ETHTrader’ı takip ettiyseniz, Ethereum’un kripto para piyasasının en popüler kriptosu olan Bitcoin’i geçmesi kaçınılmaz görünüyordu. Aynı zamanda Ethereum projesi Bitcoin’i geçebilir mi? sorusu gündeme de oturdu. Her iki forumun genel görüşü ise, ne kadar erken olursa o kadar iyi olur tarzındaydı.

Ancak, birkaç ay boyunca bu iki dijital varlığın fiyatlarındaki değişim farklı bir hikayeler anlatmaya başladı. Ethereum yaklaşık 1.390 $ ‘dan yaklaşık 385 $’ a düştü. Tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşan Ethereum, bugünkü fiyatının yaklaşık 3,6 katıydı. Bu arada, Bitcoin, bugünlerde ulaştığı en yüksek fiyat olan 19.974 dolardan yaklaşık 6.930 dolara düştü. Bu yüksek fiyatın, bugünün fiyatından yaklaşık 2.88 kat daha fazla olduğu gözüküyor. Bu rakamlar gösteriyor ki, insanlar, Ethereum’a olan güvenlerini Bitcoin’e olandan daha fazla kaybediyorlar.

Ethereum projesi ile bir “flippening” hala mümkün müdür?

Geçen yıl tüm kripto para birimlerine karşı yapılan spekülatif hareketler karşılaştırıldığında, bunun sadece bir spekülasyon çılgınlığından ibaret olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Hem Bitcoin hem de Ethereum, bazı teknolojik geliştirmeler yapmış ve her iki dijital varlıkta da daha fazla kabul görmüştür. Her iki protokolde de fiyat artışlarının herhangi bir temel değişiklikten dolayı olmadığını da belirtmek gerekir.

Elbette, Bitcoin’deki ölçekleme tartışmasının kısmi çözünürlüğü, varlığın faydasını daha fazla yansıtan fiyatın artışını sağladı. Ancak, Bitmex’teki araştırmacılara göre, geçen yaz SegWit güncellemesi, anahtarı kullanan kullanıcılar için hızlı bir şekilde yüzde 41’lik bir serbest düşüşe neden oldu. Daha fazla kullanıcı ve kurumsal birimlerin (Coinbase gibi) ücretleri kabullenmesi ile düşüş devam ederken, Bitcoin’in 2,700 dolardan 20.000 dolara yakın bir fiyat artışı garanti etmemektedir. Kısacası, 2017’nin ikinci bölümünde pazara giren paranın birçoğu, teknolojiden ya da bunun etkilerinden dolayı değil,  kolay para kazanmak isteyen kişiler tarafından geldiği gözüküyor.

Ethereum’un 2017’nin başlangıcından en yüksek noktasına kadar yükselişi daha da belirgindi. Bu büyük olasılıkla, Bitcoin’deki fırsatı kaçırdığını hissedenlerin, göz kamaştırıcı kazançlar için ikinci bir şansı olduğunu düşündükleri için gerçekleşti. Ayrıca bu yükselişe, ICO yatırımcıları ve katkıda bulunanlar da destek verdi. Bununla birlikte, Ethereum projesinin, Bitcoin olarak inananların bir dayanağı olmaması ve birçok katkıda bulunanlarla birlikte yasal inceleme altında olan ICO dolandırıcılığına maruz kalınması, ETH alım baskısını büyük ölçüde düşürdü. Bu durum, şirketlerin hem meşru hem de yozlaşmış, çok sayıda Ether’i nakite çevrilmesiyle sonuçlandı. Eşit ya da daha fazla satın alma olmadan yapılan işlemler, haliyle fiyatları hızlı bir şekilde aşağı çekti.

Her iki kripto paranın farklı amaçları bulunuyor

Şüphesiz, Eter’deki mevcut satış sebepleri, Bitcoin için olduğundan daha fazla olsa da, bu bir “flippening” in gerçekleşemeyeceği anlamına gelmez. Ancak, şu anda uzak bir olasılık gibi görünüyor.

Böyle bir ihtimal düşünüldüğünde,  her iki projenin de çok farklı amaçlara sahip olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Ethereum projesi, üzerinde çalışılacak uygulamalar için bir tür merkezsiz süper bilgisayar olma hedefindedir. Bu arada, Bitcoin sadece dijital nakit veya altındır. Piyasa, sonunda bu kullanım durumlarından birinin diğerinden daha değerli olduğuna karar verecektir. Ayrıca, Ethereum’un rakiplerinden birinin, merkezi olmayan uygulama oluşturma için mevcut piyasa liderinden daha iyi bir amaca hizmet ettiğini de gösterebilir.

Gerçek şu ki, bu radikal olarak farklı kullanım durumları ile birlikte, her proje kendi engelleriyle karşı karşıyadır. Bunlardan en belirgin olanı şu anda rekabet ve teknolojik sınırlamalardır. Bu nedenle, ya Ether ya da Bitcoin için bir fiyat hedefi belirtmek saçmalık gibi görünüyor. Verilen her iki projenin de büyük bir potansiyeli var, ama şu anda mevcut potansiyellerinden daha fazlası değiller gibi gözüküyor. Çabuk zengin olmak isteyen kalabalığın, 2018’de piyasadan çekilmesi, şimdiki kripto para al-sat emirlerinde bir değişikliğe neden olacaktır. Ayrıca bu müşteri profili değişikliği, gerçek büyümenin başlamasına sebep olacaktır. Unutmayın, bu pazarda garantiler yoktur.  En azından “flippening” adına bir garantiden bahsetmek söz konusu olamaz.

coinvedi

 

Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: