featured

Ethereum nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda, Bitcoin ile başlayan Kripto para sektörüne, gerek teknolojisi gerekse istikrarlı büyümesi ise dikkat çeken Ethereum yerini alıyor. Peki Ethereum nedir?

Halen kurucusunun kim olduğu şahibeli olan Bitcoin’in aksine, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’dir. Buterin, Ethereum projesini ilk defa Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında açıklamıştı.


Ethereum’da tıpkı Bitcoin gibi, Blokchain teknolojisi ile üretilmiş bir kripto paradır. Her ne kadar alt koin gibi görünse de, geliştirdiği blokchain yazılımları sayesinde kripto para sektörüne yeni bir soluk getirmiştir.

Blokchain’i sadece kripto para saklama ve transferlerde kullanan BTC’nin aksine, Ethereum Blokchain’inde aynı zamanda veri transferleri de kullanılmakta ve Ethereum alt yapısı kullanarak farklı koin üretimlerine müsade etmektedir.
Bu gün borsada işlem gören Ethereum alt yapısını kullanan birçok kripto para birimi mevcuttur.

2015 Ağustos ayında Kripto para borsalarında yerini alan Ethereum, bu gün 2.5 Milyar$lık market hacmi ile, Bitcoinden sonra ikinci sıraya oturmuş ve 25$’ın üzerinde bir rakam seviyesine ulaşmıştır.

Gbextr

Genel olarak Kripto para sektörüne baktığımızda, yatırım aracı, ödeme sistemi ve transfer yöntemi olarak ön plana çıkmaktadırlar. Ancak ödeme yöntemi olarak baz alırsak, Ethereum ve geliştirilmiş Blokchain teknolojisi kullanan Kripto Paraların bu alanda BTC’nin birkaç adım önüne geçtiğini açıkça söyleyebiliriz. Bitcoin’in kullandığı Blokchain’e baktığımızda bir ödeme sırasında minimum 10-15 dk’dan başlayan transfer süresi BTC’yi günlük alışverişlerimizde kullanılabilecek bir ödeme yöntemi olmaktan uzaklaştırıyor. Bilindiği gibi bir BTC transferinin gerçekleşmesi için o transferin bir madenci tarafından onaylanması gerekiyor. Bir taksiye bindiğinizde ya da bir market kasasında minimum 10-15dk ödeme yapmayı beklemek çok ta keyifli olmasa gerek. Diğer taraftan Ethereum ve Blokchain gelişmiş teknolojisini kullanan diğer koinlerde ise durum oldukça farklı. Bir transfer saniyeler içinde gerçekleşebiliyor.

Özetle, Vitalin Buterin’in Ethereum’u sektöre ciddi bir yenilik getirerek gerçek anlamda klasik ödeme yöntemlerine alternatif olacak yeni nesil dijital paraların önünü açmış durumda.


Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin