Ethereum merkezileştirildi: Ağın yüzde 50’den fazlası kontrol altına alındı

Dünyaca ünlü bankadan Ethereum hamlesi geldi!
Dünyaca ünlü bankadan Ethereum hamlesi geldi!

Ethereum, pazar kapitalizasyonuna göre ikinci en yüksek kripto para konumunda. Ancak, Ethereum madencilik havuzlarından sadece iki tanesi ile merkezileşiyor: Toplam ağ hashrate’nin %52’sinden fazlasını Ethermine ve SparkPool kontrol ediyor.

Ethereum, SparkPool ve Ethermine kontrolüne geçti

Ethermine toplam ağ hash oranının %28’ini kontrol ederken, SparkPool toplam hash oranın %24’ünü kontrol ediyor. Bunların dışında NanoPool, F2Pool ve MiningPoolHub, ağ hash oranının sırasıyla %13,5, %11 ve %6 oranında kontrol ediyor. Büyük maden havuzlarının yanı sıra, Ethereum ağının hash oranının yaklaşık %17’si başka havuzlar tarafından kontrol ediliyor.

Bitcoin çok daha merkezi olmayan bir kripto para. Bitcoin Cash, Ethereum ile karşılaştırıldığında, ilk iki Bitcoin madenciliği havuzu olan BTC.com ve Antpool, toplam ağ hash oranının sadece %29’unu kontrol ediyor.

Coinnounce

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Binance