in , , ,

Ethereum Blockchain’de trilyon dolarlık türev piyasası kuruluyor

ethereum blockchain
Ethereum Blockchain’de trilyon dolarlık türev piyasası kuruluyor

ConsenSys destekli bir blok zincir projesi olan ve yasal uyumluluğa odaklanan OpenLaw, sözleşmelerini yapılandırma ve yürütme işlemleri için Ethereum Blockchain kullanarak trilyon dolarlık türev piyasasını dönüştürmeye odaklandı. Ağda daha önce test edilmiş bir faiz oranı swap sözleşmesini göstermek için kısa bir video kullanan OpenLaw, bu akıllı sözleşmelerin uygulanabilir bir yasal sözleşme olarak nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.


https://twitter.com/OpenLawOfficial/status/1192031596045651968

Enterprise Ethereum Alliance Legal Working Group başkanı Aaron Wright ve yazılım mühendisi David Roon tarafından kurulan OpenLaw, avukatların sözleşme şablonlarını standart hale getirmek ve yasal teknoloji araçlarına erişmek için ortak bir platform olmasını hedefliyor.

Hedef, net olmayan pazarlara şeffaflık getirmek

Bir türev temelde, değerini, temel bir varlığın, endeksin veya varlığın performansından türeten bir ürün olsa da, türevlerin mevcut küresel finansal sistem içinde oynadığı rol göz ardı edilemez.

Her ne kadar OpenLaw 12 trilyon dolar değerinde olsa da, bu sadece Faiz Oranı türev piyasası için geçerli olabilir. Uluslararası Uzlaşma Bankası (BIS), belirli segment ve diğer kaynaklarla türev piyasasında bir bütün olarak toplam değerin 533 trilyon ila 1.200 katrilyon arasında olduğu daha yüksek bir değerleme yayınladı. Bu değer, tüm dünya tahvil ve hisse senedi piyasasını gölgede bırakan bir rakam.

Rakamlar arasında bu kadar geniş bir aralık olmasının sebeplerinden biri, hiç kimsenin dolaşımdaki çoklu türev katmanlarını yansıtacak doğru verileri yayınlamamasıdır.

Ethereum blockchain ile daha şeffaf bir türev piyasası kurulabilir

OpenLaw, türev arenasına girerek, böylelikle yıllarca analistleri rahatsız eden bir meseleyi ele alma niyetini gösterdi.

2003 yılında, milyarder yatırımcı Warren Buffet, türev finansal ürünlerin karmaşıklığı ve ortaya koydukları “zincirleme risk” hakkında endişeliydi. Ve sistemi “bankacılığın istikrarı için ciddi bir risk teşkil eden büyük bir kitle imha silahı” olarak nitelendirmişti.

Piyasa, türevini elinde tutan bankaya yönelirse, 2008’de görüldüğü gibi sonuçlar o kurum için ve Buffet’in “zincirleme risk” benzetmesiyle belirtildiği gibi, muhtemelen türev ticaretinin karşı taraftaki kuruluşlar için bile ölümcül olabilir.

Reuters gibi ana medya kuruluşları, Deutsche Bank gibi bankacılık kurumlarındaki türevlerin önemli bir sorun olduğunu ortaya koymuş ve Financial Times’ın “türevler, yeniden piyasayı çöküşe mi sürükleyecek?” sorusunu sormasına neden olmuştur.

Platformun geliştirilmesinde OpenLaw’ın mevcut türev sisteminin karşılaştığı sorunları kısmen düzeltebileceğini söylemek için henüz çok erken. Ancak Ethereum blockchain üzerinde yapılan herhangi bir yeni sözleşme kesinlikle şu ana kadar mevcut olmayan bir şeffaflık düzeyi sağlayacaktır.

icoexaminer


Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto türevleri hacmi bir kez daha tüm zamanlar rekoru kırdı

Büyük cüzdanlar Bitcoin biriktirmeye devam ederken Ripple’da itibar kazanmaya devam ediyor

Japonya'nın önde gelen borsasından XRP atağı

Swell bu sefer XRP için katalizör olmadı, XRP fiyatı bugün yüzde 5’in üzerinde değer kaybı yaşıyor