in ,

Dikkat! En büyük borsalar bile sahte hacim gösteriyor olabilir

Halving yaklaşırken dev borsalar rekor hacim bildirdi!
Halving yaklaşırken dev borsalar rekor hacim bildirdi!

12 Kasım’da yayına giren CoinMarketCap likidite metriği, kripto para ekosisteminde şimdiden ses getirdi. Öyle ki pek çok borsanın sahte hacim gösterdiği düşünülüyor.

Platform, ekosistem genelinde gerçek işlem hacmini izlemek amacıyla yeni bir endeks sundu.. Sitenin likidite endeksi sayfasında listelenen 54 borsanın toplam likiditesi yalnızca 350 milyon dolar olarak gösterildi.

Sahte hacim kripto para piyasalarını tehlikeye sokan bir durum

Tüm borsalar dahil olsaydı likidite değerlemesinin 500 milyon dolara kadar çıkabileceği bildirildi. Bu, kripto piyasasının tamamı için 240 milyar ABD dolarının üzerindeki bir toplam piyasa hacminden, sadece yaklaşık 400 – 500 milyon ABD doları için tasfiyenin sağlandığı anlamına geliyor. Düzensiz dağılım, yalnızca 1000-5000 BTC’lik bir dökümün dijital varlıklar ekosistemi için büyük bir pazar çökmesine neden olabileceğini gösteriyor.

Borsaların işlem hacminin, borsanın ne kadar aktif olduğunu gösterdiği için önemli bir faktör olduğu düşünülüyor. CMC’nin yeni endeksinin uygulanması, en büyük borsaların sahte hacimler rapor etmiş olabileceğini ortaya çıkardı.

EXX borsası örneğini ele alalım.

Haberin yazıldığı anda 1,77 milyar ABD dolarının üzerinde işlem hacmi bildiren borsa, 1. sırada yer aldı. Son yedi gün içinde bu rakam 9,28 milyar dolara ulaştı. Ancak likidite sıralamasında 45. sıraya konan borsa, sadece 423,09 bin dolarlık bir tasfiye getirdi.

Benzer şekilde, Coinbark Pro, CoinMarketCap’te yayımlanan listede 58. sırada yer alırken, likidite metriğine göre Coinbase Pro sadece Binance, Huobi Global ve Bitfinex’in arkasında 6. sırada.

Sizce en büyük borsalar sahte hacim rapor ediyor olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

ambcrypto


Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Litecoin analizi: LTC fiyatı nereye gidiyor?

14 Kasım Litecoin analizi: LTC fiyatı için destek ve direnç seviyeleri, bir sonraki yön ve daha fazlası

Bithumb Global, MenaPay’i listeledi