Dikkat: Dolandırıcılar sizi sosyal medya aracılığıyla buluyor!

Kurbanlar sosyal medya bilgileriyle hedef alınıyor
Kurbanlar sosyal medya bilgileriyle hedef alınıyor

E-posta sahtekârlığı, kötüye kullanım ve kimlik sorunlarını denetleyen bir Google yöneticisi olan Mark Risher, kullanıcıların e-posta hesaplarındaki güncel tehditleri yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini söyledi. Sosyal medya mesajlarınızda çok fazla Bitcoin sahibi olduğunuz konusunda övünmek sizi hedef haline getirebilir. Çünkü dolandırıcılar, potansiyel mağdurlarını, sosyal medyadan ve diğer kaynaklardan elde ettikleri bilgileri kullanarak araştırıyor.

Kurbanlar sosyal medya bilgileriyle hedef alınıyor

Suçlular bugün, sosyal medyada buldukları bilgiye dayanarak kurbanları hedef alıyorlar ve ne kadar takipçiniz olduğu veya ne kadar meşhur olduğunuz onların umurunda değil. Kişisel bilgileri kontrol etmek için sosyal medya profilinizi analiz ediyorlar ve kripto cüzdanlarınıza daha kolay erişebilecekleri e-posta hesabınıza girmeye çalışıyorlar. Ayrıca hackerlar ve dolandırıcılar, kripto para birimlerinde tuttukları fonlar hakkında açıkça övünen insanlara odaklanır.

Dolandırıcıların, genel spam mesajlarını e-postayla göndermek gibi eski şemaları kullanmasını beklememeliyiz. Yöntemlerini geliştirdiler ve kafa karıştırabilecek kişiselleştirilmiş mesajlar gönderebilirler.  Örneğin, efendim, sayın bay veya bayan, sizden tanıdık biri iyilik isteyecek şekilde sizinle irtibata geçiyorlar diye düşünebilirsiniz. Fakat gerçek şu ki bu saldırganların çoğu kurbanları hakkında ciddi bir araştırma yaptı. Böylece mesajlarında sosyal gerçek dediğimiz olayla sizi avlıyorlar.

Mark Risher: “Verilerimizi her yerde bırakmamalıyız.”

Bu e-posta saldırıları, daha sık, arkadaşlarınızdan veya ailenizden alabileceğiniz kişisel mesajlardan ayırt edilemez olacak. Risher, sosyal medya ağları üzerinden paylaştığı bilgi miktarını sınırlandırdığını söylüyor ve şu şekilde tavsiye veriyor:

Bu tür suçluların kurbanı olmaktan kaçınmak için, verilerimizi her yerde bırakmamalıyız.

Ayrıca Crypto Monk, aylar önce aynı uyarıyı Twitter aracılığıyla yaptı.

Chepicap

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?


Binance