in ,

Dikkat: Bu sıra dışı Bitcoin dolandırıcılığına kurban gitmeyin!

Rapor: 2011'den beri çalınan kripto para miktarı açıklandı
Rapor: 2011'den beri çalınan kripto para miktarı açıklandı

QR kodlar ile gerçekleştirildiği anlaşılan yeni bir dolandırıcılık yöntemi, geçen ay kurbanların 45 bin dolarlık Bitcoin varlığına mal oldu. Kullanıcıların BTC adreslerini girmesini isteyen dokuz web sitesi, bunları QR kod görüntüsüne dönüştüreceğini iddia ederek bazı kişileri dolandırdı.

Genellikle, Bitcoin QR kodları rakam ve harflerden oluşan uzun BTC adreslerinin yerini alır. Kullanıcılar bu kodları sadece bir Bitcoin cüzdan uygulamasıyla tarayabilir ve başka bir kişiden ödeme de talep edebilir. İnternette pek çok Bitcoin QR kod üreten site var ancak maalesef, dolandırıcı sayısı da az değil.


Bu Bitcoin dolandırıcılığı nasıl işliyor?

MyCrypto Güvenlik Direktörü Harry Denley kısa süre önce bu tür sahtekarlık operasyonlarından oluşan bir ağ buldu. Yöntem son derece basitti: Kurban siteye girer ve Bitcoin adresini verir. QR kod dönüştürmesi gerçekleşir ancak sonuçta karşısına çıkan QR kodu her zaman aynı adresi gösterir: Dolandırıcının cüzdanı.

Yani, kullanıcı yeni aldığı kodu başka biriyle paylaşırsa tüm paralar dolandırıcının cüzdanına gelir. Denley, aynı arayüzle birincisine bağlı sekiz web sitesi daha buldu. Dolandırıcıların toplamda 7’den fazla BTC (yaklaşık 45.000 dolar) aldıkları ortaya çıktı.

Denley’e göre, hileli web siteleri benzer şekilde şüpheli görünen 450’den fazla site ile aynı sunucuyu paylaşıyor.

QR kod oluşturmak için sadece bilinen web sitelerini kullanın

Benzer sahtekarlıkların kurbanı olmaktan kaçınmak için kullanıcılar basit bir Google araması yerine, bilinen bir web sitesi kullanmalı. QR kodu oluşturulduktan sonra, kullanıcılar orijinaliyle aynı adres olduğunu doğrulamak için bir cüzdan uygulamasıyla tarayabilir.

Halen bir şüpheniz varsa tüm miktarı göndermeden önce alıcının doğru kişi olduğundan emin olmak için küçük miktarlar gönderebilirsiniz.

cryptopotato

Bitcoin küresel piyasalarla pozitif korelasyonunu sürdürüyor


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplam stabilcoin hacmi her gün 100 milyon dolar artıyor

Stabilcoinler yılın ilk çeyreğinde işlem rekoru kırdı!

Silk Road kurucusundan “akıllara zarar” Bitcoin tahmini!

Bitcoin’in 2020’de tüm zamanlar rekorunu kırma ihtimali yüzde kaç?