in , ,

Dev şirketten siber saldırı sonrası hacker’lara 11 milyon dolar bitcoin fidyesi

İnsanlar, Bitcoin satın almak için makarna diyeti yapıyor
İnsanlar, Bitcoin satın almak için makarna diyeti yapıyor

Kripto Para Haber– Dünyanın en büyük et işleme şirketlerinden olan ABD’li JBS, Çarşamba günü, geçen ayın sonlarında yıkıcı bir fidye yazılımı saldırısının ardından sistemlerine yeniden erişim sağlamak için gaspçılara 11 milyon dolar bitcoin ödediğini doğruladı.

JBS CEO’su Andre Nogueira yaptığı açıklamada şunları söyledi:


Dahili BT uzmanları ve üçüncü taraf siber güvenlik uzmanlarıyla istişare ederek şirket, saldırıyla ilgili öngörülemeyen sorunları azaltma ve hiçbir verinin sızdırılmamasını sağlama kararı aldı.

Olayla ilgili adli soruşturmalarının devam ettiğini belirten şirket, ihlal sonucunda hiçbir şirket, müşteri veya çalışan verisinin güvenliğinin ihlal edilmediğini kaydetti. FBI, kurbanların fidye ödemelerini resmen caydırmaya çalışıyor çünkü bunu yapmak karlı bir suç piyasası oluşturabilir.

Satışlara göre dünyanın en büyük et şirketi olan JBS, 30 Mayıs’ta BT ağını hedef alan ve Avustralya, Kanada ve ABD’deki operasyonlarını geçici olarak devre dışı bırakan bir “organize siber güvenlik saldırısının” kurbanı olduğunu açıkladı. Saldırı, gelir bakımından en çok kazanan fidye yazılımı kartellerinden biri olarak ortaya çıkan, Rusya bağlantılı üretken bir siber suç grubu olan Revil’e (diğer adıyla Sodinokibi) atfedildi.

Dev şirketten siber saldırıdan sonra hackerlara 11 milyon dolar fidye.

Emsisoft tarafından geçen ay yayınlanan istatistiklere göre, 2021’in ilk çeyreğinde kamu ve özel sektöre yönelik saldırıların yaklaşık %4,6’sını REvil ve bağlı şirketleri oluşturdu ve bu da onu STOP (%51,4), Phobos (%6,6), Dharma (%5,1) ve Makop (%4,7) tan sonra en sık bildirilen beşinci fidye yazılımı türü yaptı.

Sendikaların, izi gizlemek için finansal gelirlerini Bitcoin karıştırma hizmetleri aracılığıyla akladıkları biliniyor; bu, daha sonra bitcoinleri fiat, gerçek dünya para birimine dönüştürmek için hem yasal hem de yüksek riskli kripto para birimi değişim portallarına gönderiliyor.

JBS’ye yapılan saldırı, şirketlerin sistemlerin kilidini açmak için bir anahtar karşılığında milyonlarca dolarlık ödeme talepleriyle karşı karşıya kaldığı son zamanlarda meydana gelen bir fidye yazılımı saldırısının ortasında gerçekleşti. Geçen ay, Colonial Pipeline hizmetleri eski haline getirmek için yaklaşık 75 bitcoin (8 Mayıs itibariyle 4.4 milyon dolar) fidye ödedi, ancak ABD hükümeti bu hafta başlarında bitcoin izlerini takip ederek paranın çoğunu telafi etmeyi başardı.

Colonial Pipeline CEO’su Joseph Blount, 8 Haziran’da ABD Senatosu Komitesi önünde yaptığı bir duruşmada şunları söyledi:

Suçlular tarafından gasp edilmek, herhangi bir şirketin olmak isteyeceği bir durum değildir. Boru hattını hızlı bir şekilde tekrar çalışır duruma getirmek için elimizdeki tüm araçları kullanarak fidyeyi ödeme kararı aldım. Hayatımda vermek zorunda kaldığım en zor kararlardan biriydi.

Benzer bir gelişmede, ABD sigorta şirketi CNA’nın, saldırganlara sistemlerine erişimi kurtarmak için bugüne kadar ödenen en pahalı fidyelerden biri olduğuna inanılan 40 milyon dolar ödediği iddia ediliyor. 12 Mayıs’ta paylaşılan bir açıklamada şirket, “dış müşterilerin olay nedeniyle potansiyel olarak enfeksiyon riski altında olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını” söyledi.

Kritik altyapıya yönelik aralıksız saldırılar ve bunların tedarik zincirleri üzerindeki etkisi, ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nı (CISA) operasyonel teknoloji varlıklarına ve kontrol sistemlerine yönelik artan fidye yazılımı tehdidini ayrıntılandıran bir bilgi sayfası yayınlamaya ve kuruluşların etkili bir dayanıklılık oluşturmalarına yardımcı olmaya sevk etti.

THEHACKERNEWS

 


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık! Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin fiyat analizi: BTC için sıradaki hamle ne olacak? Teknik göstergeler ne anlatıyor?

Ünlü girişimci: “BTC nin önümüzdeki 2 yıl içinde potansiyeli ortaya çıkacak”