in

DeFi Altcoin’leri kar üstüne kar ederken bu stablecoin gizlilikten ödün vermeyecek

DeFi Altcoin’leri kar üstüne kar ederken bu stablecoin gizlilikten ödün vermeyecek
Yıllarca zenginler off-shore hesaplarda altın ve Eurolarını sakladılar. Haven ilginç bir şekilde banka hesapları hariç herkesin böyle bir mahremiyete sahip olması gerektiğine inanıyor.

Yıllarca zenginler off-shore hesaplarda altın ve Eurolarını sakladılar. Haven blok zinciri ilginç bir şekilde banka hesapları hariç herkesin böyle bir mahremiyete sahip olması gerektiğine inanıyor.


Panama Belgeleri 2016’da sızdırıldığında ve zenginlerin fonlarını vergilendirmeden korumak için offshore banka hesaplarını nasıl kullandıklarını detaylandırdığında çoğu kimse dehşete kapılmıştı.  Ancak yaşananlar Haven isimli blok zinciri protokolünün yaratıcılarına bir fikir vermiş olabilir: Herkese off-shore hesaplar gibi özel hesaplar sunmak. Tabi ki kara para aklama haricinde.

Yeni dört varlık

Bu hafta, kendisini “bankasız bir off-shore banka” olarak isimlendiren Haven, bu özel hesaplara varlık koymak için dört yeni varlık tanıttı: xGOLD, xSILVER, xEUR ve xCNY. Haven’a göre bu varlıklar izlenemez ve takip edilemez.

Haven, 2018’den beri konu üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ancak protokol Temmuz 2020’de yürürlüğe girdi. Temel öncül, insanların Haven blok zincirini, bir gizlilik odaklı kripto para birimi olan  Monero’yu XHV madenciliği yapmak için kullanabilmeleriydi. Lansmanda, kullanıcılar XHV’lerine ulaşabilir ve değerini gerçek ABD dolarına göre tutmak için tasarlanmış bir stablecoin olan xUSD ile değiştirebilirler.

Haven proje lideri Pierre Lafitte, yaptığı açıklamada, protokolün Monero’nun gizliliğini stablecoinlerin kullanılabilirliğiyle birleştirdiğini söylüyor ve şu yorumu yapıyor:

“Monero gizlilik konusunda son derece harika. Ancak nispeten zayıf bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Hala Bitcoin ve Ethereum ile aynı volatilite sorunlarından muzdarip. Bu volatilite, deneyimli traderlar için harika bir spekülatif yatırım olmasına karşın, ticarette günlük kullanım için uygun değil.”

Genel kullanımlı bir kripto para birimi

Lafitte ve diğerleri, XHV’yi kesinlikle genel kullanımlı bir kripto para birimi olarak görüyor. Kullanıcılar bunu xUSD olarak saklayabiliyor ve ardından kullanmaya hazır olduklarında eşdeğer miktarda XHV’ye dönüştürebiliyorlar. En önemlisi de, tüm bu hamleler gerçekleştirilirken yaşanacak olan fiyat düşüşünden etkilenmek gibi bir durum söz konusu olmuyor. Yani bir anlamda para kaybetmiyorsunuz.

Varlıklarınızı Haven blok zincirinde tutmak, Lafitte ve Haven ekibi için önemli bir özellik olan gizliliğin de korunması anlamına geliyor. Lafitte bu noktada “Size bir kahve alırsam, işlem geçmişinizin tamamına ulaşma hakkım olmamalı. Yatırımlarınıza, varlıklarınıza veya pasif gelir kazançlarınıza bakma hakkım yok” diyor ve ekliyor:

“Monero ve Haven dışında tüm blok zincirlerinin durumu maalesef bu şekilde.”

XCNY ve xEUR’un tanıtımı, yuan ve euro ile çalışmaya alışkın Çinli ve Avrupalı ​​kullanıcılara ulaşmak için uluslararası alana dahil olmak şeklinde. Değerli metal fiyatlarına bağlı olarak xGOLD ve xSILVER eklemeleri, fiat para birimlerindeki enflasyondan korunmak isteyen kullanıcılar için önemli fırsatlar sunacak.

Yani, esasen, insanlar Haven’ı altını veya daha doğrusu altın eşdeğerini depolamak için kullanabilirler. Ardından, hiçbir ücret ödemeden, özel olarak harcayabilmeleri için XHV’ye geri dönüştürebilirler. Şu anda, xGOLD’u depolamak isteyen insanlar önce XHV’yi xUSD karşılığında takas etmek zorunda. Ancak Lafitte bu noktada daha fazla kolaylaştırıcı adımın atılacağını ifade ediyor. Kısacası bu hamle, bir offshore banka hesabının son derece likit bir versiyonu.

decrypt


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin’den ilham alan sanat eseri 100 bin dolara satıldı

Bitcoin’den ilham alan sanat eseri 100 bin dolara satıldı

Bitcoin 11 bin direncine takılmışken traderlar bu alana hücum ediyor

Bitcoin 11 bin direncine takılmışken traderlar bu alana hücum ediyor