in , ,

Coinbase yöneticisi ABD kripto para vergilendirme mevzuatından şikayetçi

ABD kripto para vergilendirme
ABD kripto para vergilendirme

Bitcoin ve kripto paralar hayatımızda 2008 yılından beri olmasına rağmen hala vergilendirme ve mevzuatlar konusundan belirsizlik yaşanıyor. Bitcoin ve kripto paralar konusunda Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkeler yasaklayıcı tutum sergilerken bazı ülkeler daha kardeşçe yaklaşıyor. ABD mevzuatları ise kripto paralara yönelik Rusya ve Çin’e göre daha liberal ancak yine de ciddi belirsizlikler var. 2019 yılı vergilendirme döneminde ABD’de bazı kripto para yatırımcılarına ABD maliyesi sürpriz vergi zarfları göndermişti.


ABD’nin ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in yöneticilerinden Lawrence Zlatkin, ABD merkezli yatırım şirketi Fidelity ve Deloite’den de yöneticilerin katıldığı bir panelde ABD vergi mevzuatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

ABD kripto para vergilendirme mevzuatından dolayı sermaye ABD’den kaçacak!

Zlatkin, ABD politikalarındaki belirsizliklerden şikayetçi ve kripto para vergilendirme konusunda ABD dışındaki ülkelerin daha geniş bir vizyona sahip olduğunu ileri sürüyor.

ABD maliyesi (IRS) vergi mükelleflerinin kripto para ile ilgili yaptıkları işlemleri vergi beyannamelerinde belirtmelerini istiyor. Ancak ABD mevzuatında kripto para sınıflandırmaları belirsiz ve içinden çıkılmaz durumda. Kimi kripto parala emtia ve bazıları da menkul kıymet olarak tasnif ediliyor. Bu durum vergi beyannamesini oldukça zorlaştırıyor.

Bu arada değerli okuyucularımıza şunu belirtelim ki ABD’de sadece ticari işletmeler değil kişiler de vergi beyannamesinde bulunmak zorunda.

ABD mevzuatlarındaki belirsizlik sadece kripto para yatırımcıları ve işletmelerini olumsuz etkilemiyor. Reel ekonomiden büyük aktörler de olumsuz etkileniyor. Geçtiğimiz yıllarda ABD merkezli dev firma Apple’ın genel merkezini İrlanda’ya taşıdığı iddia edilmişti.

Cointelegraph

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizce altcoin sezonu başladı mı başlamadı mı?

Binance CEO’su: “Altcoinlerin yüzde 95’i bu altcoin sezonundan faydalanamayacak.”

bitcoin, bitcoin dolar, bitcoin kaç dolar, bitcoin ne kadar, bitcoin yorum, 1 bitcoin kaç tl, bitcoin analiz, yorum, tahmin, bitcoin grafiği, altın, altın fiyatıları, altın in, altın satın al, gram altın, anlık altın, altın yorum, çeyrek altın, koronavirüs, koronavirüs belirtileri, koronavirüs son durum, koronavirüs haritası, türkiye koronavirüs, son dakika koronavirüs

Altın rekora koşuyor! Bitcoin fiyatı takip edecek mi?