in ,

Çin’in kripto para madenciliğine yönelik yasakları, ekran kartı fiyatlarını yüzde 45’e kadar düşürdü

Çin'in kripto para madenciliğine yönelik yasakları, ekran kartı fiyatlarını yüzde 45'e kadar düşürdü
Çin'in kripto para madenciliğine yönelik yasakları, ekran kartı fiyatlarını yüzde 45'e kadar düşürdü

Kripto Para Haber – Çin’in kripto para madenciliği çiftliklerine yönelik engelleyici çabası meyvelerini vermeye başladı. South China Morning Post’un bugün bildirdiğine göre ülkede grafik kartı fiyatları son birkaç hafta içinde önemli ölçüde düştü. Bu haberi takiben tomshardware ekibi, çeşitli Ampere grafik kartlarının tarihi fiyatlarını analiz etti.

Çin’in yasakları ekran kartı fiyatlarını düşürdü

Pekin ülke çapındaki büyük madencilik çiftliklerini kapatmaya başladığından beri fiyatların %45’e kadar düştüğü görülüyor.


Nvidia’nın GeForce RTX 30 serisi (Amper) kartları oyun için en iyi grafik kartlarından biri olmanın yanı sıra kripto para madenciliği için de oldukça popüler. Her bir Amper modeli için fiyatlandırmaya bakmamız imkansız olduğundan, bu araştırmada fiyatlandırma davranışı hakkında genel bir fikir edinmek için her segmentten rastgele özel modeller seçildi.

Fiyat savaşı yoğun, bu nedenle aynı grafik kartı modeli için farklı perakendecilerde önemli fiyat farklılıkları var. Ancak grafik kartı üreticilerinin genellikle Çin’deki en büyüklerden biri olan Tmall gibi büyük çevrim içi perakendecilerde kendi çevrim içi mağazaları bulunuyor. Fiyatlandırma, Çin’de popüler bir fiyat takipçisi olan Manmanbuy aracılığıyla resmi mağazalardan alındı.

GeForce RTX 3060 gibi Nvidia’nın en yeni grafik kartlarından bazılarında %45’e varan fiyatlarda düşüş gözlemleniyor. Bu orta sınıf Ampere kartı Çin’deki madencilik çiftlikleri arasında en popüler modellerden biriydi.

Çin, ülkenin ucuz elektrik fiyatları sayesinde kripto para birimi operasyonları için bir cennetti. Nisan 2020’ye dayanan Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre, Çin, kripto para madenciliği çöküşünden önce küresel Bitcoin madenciliği hash oranının yaklaşık %65’ini oluşturuyordu. Sincan, Sichuan ve İç Moğolistan, kripto para madencilerinin mağaza açmayı tercih ettiği en popüler üçlü konumundaydı, ancak bu operasyonların çoğu son birkaç gün içinde kapanmaya zorlandı.

Çin hükümeti, İç Moğolistan ve Sincan’da kripto para madenciliğini yasaklamış durumda. Sichuan da bu listeye katılan son eyalet. Madencilik çiftlikleri, Çin’in 2030 yılına kadarki karbon emisyonu hedeflerine ve 2060 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma konusundaki isteklerine büyük bir tehdit oluşturuyordu. Birçok madenci, eyalet kömür yerine hidroelektrik kullandığı için Sichuan’ın yasaktan muaf olacağını düşünüyordu. Ancak Sichuan herhangi bir özel muamele görmedi. Hükümet elektrik sağlayıcılarına 25 Haziran’a kadar herhangi bir anormalliği bildirmek için en büyük müşterilerinin güç tüketimini değerlendirme talimatı verdi.

Çin pazarına ek olarak, grafik kartı fiyatları Avrupa’da da düştü. Fiyat düşüşleri doğru yönde atılmış bir adım olsa da, yakın gelecekte fiyatların istikrara kavuşması beklenmiyor. Halen küresel bir yarı iletken sıkıntısı yaşandığı ve bunun sadece grafik kartlarını etkilemediği unutulmamalı.

tomshardware


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD'de yüz binlerce dolarlık kripto para açık artırmaya çıkarıldı

ABD’de yüz binlerce dolarlık kripto para açık artırmaya çıkarıldı

Analist Elliot Wainman: "Kripto sektörü yok olmuyor, tüm ticareti istila edecek"

Analist Elliot Wainman: “Kripto sektörü yok olmuyor, tüm ticareti istila edecek”