in ,

Çin’in devlet destekli dijital para biriminin teknik incelemesi

Dünyanın en büyük yapay zeka şirketi Çin’in dijital parası için kolları sıvadı
Dünyanın en büyük yapay zeka şirketi Çin’in dijital parası için kolları sıvadı

Çin bu ayın başlarında halka açık bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalıştıklarını ve para birimini bu yıl hayata geçireceklerini açıklamıştı. Binance Research, ağ ve para birimi için 28 Ağustos 2019 tarihli yapı ve düzenleme mekanizmasının detaylı bir incelemesini yayımladı.

Dijital para birimi mi, kripto para birimi mi?

Çin, kullanıcıların varlıklar üzerindeki hak talebini somutlaştırmasına yardımcı olmak için karma algoritmalar, imzalar ve şifreli anahtarlar kullanacak. Bu nedenle söz konusu para birimi, bir kripto para birimi olarak kabul ediliyor. Fakat Çin’in kripto parası merkezsiz değil.

Bir grup yetkili, Çin’in dijital para birimi lansmanı üzerinde çalıştığını ve piyasaya sürülmeye yakın olduğunu ifade ederken, tartışmanın öteki tarafındaki yetkililer ise söz konusu paranın Çin’den sermaye uçuşuna neden olacağını ve ülke düzeyinde daha az hesap verebilirliğe yol açacağını söyledi.

CBDC nedir?

Bank of International Settlements‘tan gelen bir rapor, bir CBDC’nin (merkez bankası dijital para birimi) diğer tüm dijital para türlerinden çok daha etkili olduğunu gösteriyor.

Rapora göre bu paralar yaygın olarak erişilebilir, dijital, güvenilir bir otorite tarafından sağlanır ve token tabanlıdır (daha ucuz havale maliyeti anlamına gelir). Ancak merkez bankalarının para politikalarından kaçmak için kullanılan Bitcoin ve Ethereum ele alındığında, bu varlıkların merkezi ağlara rakip olamayacağını unutmamak gerekiyor.

Çin’in CBDC’si, sahiplerine herhangi bir faiz kazandırmayacğı için ticari banka mevduatları ile rekabet etmeyecek. Çin henüz bu parayı bir Blockchain’e mi yoksa düzenli bir merkezi deftere mi tutacağına karar vermedi.

Analizdeki bir diğer önemli bilgi ise işlem yapan kullanıcılar, kimliği olmayan ikinci bir katmana itileceği için ağ anonimliğe izin verecek. İlk katman, gerçek bir kurumun cüzdan kullanıcılarının işlemini kaydedecek. Çin’in anonimlik geçmişi göz önüne alındığında, buna kuşkuyla yaklaşılması gerektiği ifade ediliyor.

Verimlilik kazandıracak

Verimlilik açısından bakıldığında, anında yerleşim ve merkezi bir dijital para biriminin düşük havale maliyetleri, son derece başarılı bir girişim olarak görülüyor.

Söz konusu yararlar; enflasyon için daha iyi bir ekonomik muhasebeden GSYH’ye, reel harcamadan kara para aklamayı önlemeye ve vatandaşlar ile finansal kurumlar arasındaki sürtünmeyi azaltmaya kadar uzanıyor.

Söz konusu kripto paranın Çin hükümetinin havale ağı bakım maliyetlerinden tasarruf etmesini, ülkenin sosyoekonomik durumu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını ve ayrıca ABD dolarına karşı güç kazanması da bekleniyor.

btcmanager

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Ripple popüler kripto şirketini satın aldı: XRP duyuruyla ralliye başladı!

Ripple’da hard fork rüzgarı: XRP yatırımcıları zarar görebilir!

23 Mayıs altcoin analizi: Ripple (XRP), EOS ve DGB'yi neler bekliyor?

Altcoin ve Bitcoin grafiği ne gösteriyor? Kripto kışı mı, yeni bir yükseliş mi?