in

Çin’in devlet basın ajansı “kripto paraların riskleri” konulu makale yayınladı!

Financial Planning: "Daha fazla danışman kripto paraları destekliyor"
Financial Planning: "Daha fazla danışman kripto paraları destekliyor"

Kripto Para Haber – Bu hafta başlarında Çin’den gelen Bitcoin madenciliği kararının ardından, Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi devlet basın ajansı Xinhua News, bugün kripto para ticaretinin risklerini vurgulayan yeni bir makale yayınladı.

Çin’de devlet medyası harekete geçti

Makalenin yazarları, kaldıraçlı ticaretin nasıl çalıştığını açıklayarak başladı. Kaldıraçlı işlemler kullanıcıların bir borsadan etkili bir şekilde borç aldıkları ve gerçekte sahip olduklarından çok daha büyük miktarlarda para kullanmalarına olanak tanıyan bir yöntem. Bu, büyük kârlarla sonuçlanabilirken, piyasa kaldıraçlı pozisyona karşı hareket ederse çok büyük kayıplar yaşanabiliyor.


Xinhua, kripto borsası Binance’in ekran görüntüsünü örnek olarak kullanarak, “Şok edici olan, bazı platformlarda maksimum 125x kaldıraç kullanma olasılığıdır” diye yazdı.

Zenginleşenler de var, tüm parasını kaybedenler de

Xinhua, birçok kripto trader’ı için, büyük ancak kısa süreli kazançların, son pazar düşüşü sırasında eşit derecede hızlı bir yatırım kaybıyla sonuçlandığını savundu. Örnek olara , yılın başından bu yana 100.000 yuandan (15.700 $) fazla kazanan, ancak bir anda her şeyini kaybeden, görünüşte bir “kripto yatırım emektarı” olan Liu Peng’i gösterdi.

Peng’in şu ifadeleri dikkat çekiciydi:

“Yaklaşık 39.000 dolarlık 5 kat kaldıraçlı bir sözleşme aldım. Tamamen güvenli olduğunu düşündüm ve tasfiye beklemiyordum. Hiç kimse Bitcoin’in bu kadar düşeceğini düşünmemişti!”

Zhou adlı başka bir yatırımcı, Xinhua’ya 500.000 yuanını (78.500 $) Ocak ayında 3 milyon yuana (471.000 $) dönüştürmeyi başardığını söyledi. Bununla birlikte, Çin’den gelen haberler ironik bir şekilde kripto piyasasının çöküşüne katkıda bulunduğunda 19 Mayıs’ta kârının önemli bir bölümünü kaybetti.

Kayıplara katlanmayı reddeden Zhou, kaldıracını 10 katına çıkardı ve (şu anda varsaydığı gibi) “düşüşü satın aldı” Ancak pozisyonu sadece bir saat sonra tasfiye edildi. Xinhua’ya “Şimdi geriye dönüp baktığımda, tüm süreç bir rüya gibi.” dedi.

Manipülasyon riski de var

Ajans ayrıca kripto piyasasının potansiyel manipülasyon riskini vurguladı ve ülkedeki yatırımcıların Çin’in kısıtlamalarını atlamak için genellikle offshore borsaları kullanmaya başvurduğunu savundu. Bu arada, Xinhua tarafından alıntılanan bazı uzmanlar, vatandaşların kripto para birimleriyle çalışırken riskleri tanımlayabilmeleri ve bunlardan kaçınabilmeleri için eğitilmeleri gerektiğini savundu.

Xinhua, “Uluslararası düzenleyici iş birliğini güçlendirmek ve sanal para birimlerinin sınır ötesi denetiminin zorlukları da dahil olmak üzere sorunları incelemek gerekiyor” dedi.

cryptoslate


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD ele geçirilen kriptoyu işlemek için Anchorage Digital ile anlaştı

ABD Hazinesi vergi kaçırmayı önlemek için yeni kripto düzenlemesine hazırlanıyor!

Yükselişe geçen Ethereum gözünü bu seviyelere dikti! Artış sürecek mi?

Ethereum ile ilgili kritik cüzdan göstergesi rekor kırdı! Fiyat artacak mı?