in ,

Çin yasakları uzun vadede Bitcoin için olumlu olabilir mi?

Çin yasakları uzun vadede Bitcoin için olumlu olabilir mi?
Çin yasakları uzun vadede Bitcoin için olumlu olabilir mi?

Çin ‘den gelen haberler kripto para birimlerini olumsuz etkiliyor. Bazı uzmanlar, Çin’in Bitcoin yasağı haberlerinin gelecek için olumlu olabileceğine inanıyor.

Bitcoin yeni haftaya olumsuz bir grafikle başladı. Geçen hafta 41.000 dolar seviyesini yakaladıktan sonra, önde gelen kripto para birimi dün 28.800 dolara düştü. Bitcoin fiyatının son dönemde düşmesindeki en büyük etkenin Çin’in madencilik ve ticaret yasakları olduğu biliniyor.


Ancak uzmanlar, önde gelen kripto para biriminin merkezinin Çin’den Batı’ya taşınmasının gelecek için oldukça olumlu olduğunu söylüyor.

Çin’de Bitcoin yasağı genişliyor

Çin Devlet Konseyi’nin 21 Mayıs’ta kripto para madenciliği için sıkı önlemler alınacağını açıklaması piyasaları şoke etti ve tüm kripto para birimleri keskin düşüşle birlikte büyük değer kaybına uğradı. Bu gelişmenin ardından Çin’in İç Moğolistan, Sincan ve Qinghai eyaletleri Bitcoin madenciliğine yasaklar getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Sichuan eyaletinde başlayan yasaklarla birlikte birçok işletme kapanmak zorunda kaldı. Başbakan Yardımcısı Liu He tarafından yapılan resmi açıklamada, Bitcoin madenciliği üzerindeki baskının nedeni “bireysel risklerin toplumsal alana aktarılmasını engellemek” idi. Ayrıca karbon ayak izinin azaltılması ve enerjinin verimli kullanılması yasakların gerekçeleri arasında yer aldı.

Bitcoin yasakları kendi içlerinde çelişiyor

Coin Metrics’in kurucu ortağı Nick Carter, dün CoinDesk’te yayınlanan makalesinde Çin’den gelen haberlere yorum yaptı. “Go West, Bitcoin” başlıklı yazıda, Çin’den gelen haberlerin, endüstriyel madencilik döneminin başlangıcından bu yana Bitcoin madenciliğinin coğrafi yapısındaki en büyük değişikliği gösterdiği belirtildi.

Çin’in Nisan 2020’de Bitcoin hash oranının %65’ine ev sahipliği yaptığını hatırlatan Carter, bundan 12 ay sonra bu oranın çok düşük olacağını söyledi. Ayrıca Çin ‘in Bitcoin yasaklarında öne sürdüğü karbon ayak izini azaltma ve enerjiyi verimli kullanma mantığının, ülkenin kömür enerjisi kullanımına devam etmesiyle çeliştiğini belirtti. Carter’a göre temiz enerjinin bulunduğu Sichuan bölgesindeki yasaklar da bu çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Carter, Bitcoin’in Çin ‘in dijital yuan projesine rakip olduğu için kısıtlandığı görüşlerini hatırlattı. Ayrıca kontrolsüz sermaye çıkışlarının engellenmesinin de bu yasakların sebeplerinden biri olabileceğini ifade etti. Çin ‘deki enerji dağıtım bozukluğunun bu yasakların gözden kaçan sebeplerinden biri olabileceğini belirten Carter, bu yasakların ne olursa olsun Bitcoin’in merkezsizleşmesi için büyük bir avantaj olacağını belirtti.

Çin’in Bitcoin yasağı harika bir haber

Gemini kripto borsasının eski mühendislerinden Brandon Arvanaghi, Bloomberg kanalına verdiği röportajda Nick Carter ile benzer görüşler dile getirdi. Arvanaghi, Çin’den gelen yasak haberlerinin harika olduğunu belirtirken, ülkenin Bitcoin karşıtı duyarlılığını Facebook ve Google yasaklarına benzetti. Tüm Bitcoin madencilik sektörünün tek bir telefonla kapatılabilmesinin olumlu olduğunu belirten Arvanaghi, BTC’nin dünya tarihindeki en iyi değer deposu olduğunu sözlerine ekledi:

Bu harika bir haber. Bunu özgürlükçü teknolojinin Çin yasaklarından kaçışı olarak görüyorum. Bu, Bitcoin’in yanlış değil, bu onun doğru çalıştığını gösteriyor. Ülkeler artık bir taraf seçiyor. Bitcoin’in Çin’den ABD’ye çıkışını orta ve uzun vadede olumlu buluyorum.

atozmarkets


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solana ve COMP fiyat analizi: Teknik görünüm ve izlenecek seviyeler

Solana (SOL) fiyat analizi: Hızlı toparlanan SOL tokeni için sırada ne var?

Ünlü yazar Bitcoin çöküşünü yorumladı ve umut verdi!

Ünlü yazar Bitcoin çöküşünü yorumladı ve umut verdi: “Geri döner!”